Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jarosław Grzegorz Associate Partner, EY Polska
W jaki sposób koronawirus wpłynął na aktywność sygnalistów?
Sytuacja pandemii Covid-19, podobnie jak kryzysów gospodarczych czy klęsk żywiołowych, burzy status quo na wielu płaszczyznach, w tym społecznej i gospodarczej. Aktualnie obserwujemy zmiany – nowe narzędzia i wypracowane awaryjnie rozwiązania – które już na stałe wpiszą się zapewne w kanon nowej codzienności biznesowej. W tym kontekście, na aktywność sygnalistów warto spojrzeć w dwóch płaszczyznach: jakościowej i ilościowej. Przez jakościową rozumiemy przede wszystkim przedmiot zgłaszanych nadużyć. Myśląc o ilościowej, bierzemy pod uwagę wahania liczby zgłaszanych podejrzeń nadużyć, z uwzględnieniem aspektów mających na nią wpływ, takich jak ograniczona możliwość obserwacji nadużyć, dostępność narzędzi do ich zgłaszania oraz czynniki psychologiczne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.
Długą listę pomysłów na rozruszanie oszczędności gospodarstw domowych i przesunięcie ich na rynek kapitałowy pokazali uczestnicy Forum Funduszy w pierwszym dniu obrad. Było o obniżkach podatków i o ich podwyżkach. Był też plan na stopy procentowe.