Akademia Parkietu

Rewizja dyrektywy i nowy unijny standard raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju

Pytania zadaje:

MIROSŁAW KACHNIEWSKI prezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Odpowiada:

PIOTR BIERNACKI

wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

dr Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Piotr Biernacki, wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Jakiego rodzaju zmiany legislacyjne niedługo nastąpią w kwestiach niefinansowych?

Najwcześniej dotrze do nas taksonomia, która już powstała. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie taksonomii w raportach rocznych za 2021 rok, publikowanych w roku 2022, trzeba będzie podać odsetek przychodów, CAPEX-u i OPEX-u, zgodnego z taksonomią. To będą duże tabele, zrobione zgodnie ze wzorem z aktu delegowanego, który dopiero będzie wydany. Realnie wpłynie to na funkcjonowanie spółek, które od początku 2021 roku muszą zbierać i analizować dane, aby zaraportować je w 2022 roku. Znamy już projekt aktu delegowanego zawierającego wzory tabel, więc można się odpowiednio przygotować. SEG planuje organizację wiosną 2021 roku konferencji na temat tego, jak przygotować się do tych wymogów, ale już dziś wiadomo, że nie będzie rewolucji w stosunku do zakresu, o którym już informowaliśmy. Tabele, na podstawie których będziemy raportować, oczywiście jeszcze mogą się nieco zmienić, ale i tak trzeba się już do tego nowego obowiązku przygotowywać.

Drugą zmianą będzie rozporządzenie SFDR i jego faktyczny początek stosowania. Już teraz wiadomo, że będzie rok później, niż wcześniej zakładano. Rozporządzenie nakazuje instytucjom finansowym publikować określone zestawy wskaźników na temat funduszy czy portfeli aktywów, którymi zarządzają. Wskaźniki te dotyczą zagadnień środowiskowych, społecznych, praw człowieka, ładu korporacyjnego. Rozporządzenie nie dotyczy co prawda bezpośrednio spółek, ale fundusze będą musiały pozyskiwać te dane od spółek, więc zwrócą się do nich o ich przekazanie. Rozporządzenie zaczyna obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Doprecyzowały to w ubiegłym tygodniu instytucje nadzoru europejskiego, stwierdzając, że po raz pierwszy fundusze będą musiały zaraportować w 2023 roku w odniesieniu do danych za 2022 rok. Żeby zapobiec chaosowi komunikacyjnemu, który zapanowałby na rynku, gdyby każdy fundusz zwracał się do każdej spółki z prośbą o przekazanie danych, SEG i FSR wystąpiły do organizacji zrzeszających instytucje finansowe z inicjatywą o wypracowanie jednolitych standardów dla wszystkich wskaźników. W 2020 roku utworzona została specjalna grupa robocza wraz ze Związkiem Banków Polskich, Polską Izbą Ubezpieczeń oraz Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami, która ma wypracować standardy przekazywania danych. Prace te są chwilowo zawieszone, bo instytucje nadzoru europejskiego przygotowały finalny projekt aktu wykonawczego do rozporządzenia SFDR. W tym projekcie nastąpiła zmiana względem projektu i 32 wskaźniki zmieniły się w 14 wskaźników obowiązkowych i 46 wskaźników opcjonalnych. To nie jest dobra zmiana dla spółek, bo fundusz będzie musiał zaraportować 14 obowiązkowych i kilka opcjonalnych wskaźników, ale oznacza to, że spółka nie będzie wiedziała, które wskaźniki opcjonalne wybierze fundusz, więc musi posiadać dane do wszystkich wskaźników.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.