W Niemczech najwyższy wzrost wynagrodzeń realnych od 1992 r.

Płace realne wzrosły w I kwartale 2024 r. o 3,8 proc. r/r. Wzrost wynikał z osłabienia trendu inflacyjnego oraz silnego wzrostu wynagrodzeń nominalnych, które wzrosły o 6,4 proc. Do wzrostu przyczyniły się także premie rekompensujące inflację.

Publikacja: 31.05.2024 09:00

W Niemczech najwyższy wzrost wynagrodzeń realnych od 1992 r.

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

płace realne w Niemczech wzrosły o rekordowe 3,8 proc. rok do roku w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 r., budząc nadzieje na tak potrzebny impuls w wydatkach konsumenckich w związku ze spowolnieniem wzrostu największej gospodarki Europy.

Wzrost ten był czwartym z rzędu kwartalnym wzrostem płac realnych i najsilniejszym od chwili, gdy Federalny Urząd Statystyczny Destatis zaczął rejestrować dane w 2008 roku. Ostatni raz podobnie silny wzrost wynagrodzeń realnych miał miejsce prawie trzy lata temu w II kwartale 2021 r. (+3,2 proc. w porównaniu do II kwartału 2021 r.) z 2020 r.).

Premie inflacyjne

Silny wzrost wynagrodzeń nominalnych oraz relatywnie słabszy rozwój inflacji przełożyły się na wzrost płac realnych w I kwartale 2024 r. Miały na to wpływ również wypłaty premii inflacyjnych. Premia zwolniona z podatku i cła może wynieść nawet 3000 euro i jest dobrowolnym świadczeniem pracodawców, które można wypłacić do końca 2024 roku. Istotne dla wzrostu wynagrodzeń realnych są także uzgodnione podwyżki i wypłaty jednorazowe oraz premie inflacyjne w układach zbiorowych, które zostały wypłacone wielu pracownikom w I kwartale 2024 roku. Ponadprzeciętny wzrost wynagrodzeń można zaobserwować w sektorach gospodarki „Administracja publiczna, obronność, zabezpieczenie społeczne” (+9,1 proc.) oraz „Oświata i nauczanie” (+8,0 proc.), gdzie zdecydowana większość pracowników pracuje na podstawie układu zbiorowego pracy za usługę publiczną (TVöD) – pisze Destatis.

Jeśli spojrzeć na pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy według ich klasy zarobków, piąta osoba z najniższymi zarobkami (1. kwintyl) odnotowała największy wzrost zarobków w pierwszym kwartale 2024 r., przy średnim wzroście płacy nominalnej o 8,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku rok. Zarobki pracowników etatowych wzrosły ogółem o 6,5 proc., tylko nieznacznie powyżej nominalnych wynagrodzeń w całej gospodarce. W przypadku pierwszej piątki krajów o najwyższych zarobkach wśród pracowników pełnoetatowych (5. kwintyl) wzrost wynagrodzeń nominalnych o +5,7 proc. pozostał nieznacznie w tyle za ogólnym rozwojem gospodarczym.

Zakupy wciąż niepewne

Dane wskazują na zmianę tendencji w przypadku Niemców, którzy od końca 2021 r. do pierwszego kwartału 2023 r. odnotowali ogólny spadek wynagrodzeń w ujęciu realnym.

– Ożywienie siły nabywczej szerokich mas społeczeństwa powinno przełożyć się także na rosnące przyspieszenie popytu konsumpcyjnego w nadchodzących miesiącach – powiedział Sebastian Dullien, starszy ekonomista w instytucie IMK. – Konsumpcja może zatem stać się ważnym filarem ożywienia gospodarczego – dodał.

– Spadające stopy inflacji w połączeniu ze znacznym wzrostem płac wzmacniają siłę nabywczą konsumentów – powiedział Rolf Buerkl, ekspert ds. konsumentów w NIM. – Niemniej jednak brak jasnych perspektyw na przyszłość w kraju w dalszym ciągu podważa pewność planowania zakupów przez konsumentów – stwierdził.

Nastroje konsumentów poprawiły się czwarty miesiąc z rzędu, aż do czerwca, wzmocnione wyższymi oczekiwaniami płacowymi i poprawiającymi się perspektywami gospodarczymi. Instytut GfK ostrzegł jednak, że konsumenci w dalszym ciągu wstrzymują się z większymi zakupami ze względu na utrzymującą się niepewność.

Wykres Dnia
Niespodziewana poprawa nastrojów niemieckich konsumentów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Wykres Dnia
Stopa zwrotu z japońskich akcji za 54 lata: mniej niż 10 proc.
Wykres Dnia
Zagraniczni inwestorzy tracą na amerykańskich akcjach i dolarze
Wykres Dnia
W kwietniu sektor prywatny w Niemczech znów pogrążył się w recesji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Wykres Dnia
Akcje Tesli poszły w górę mimo słabych wyników finansowych
Wykres Dnia
USA wpadną w tym roku w recesję, jeśli utrzymają się wysokie cła