Kruk walczy o kolejne rekordy

Akcje windykatora w tym roku zyskały na wartości ponad 20 proc. Za spółką przemawiają zdrowe fundamenty. Coraz większą rolę odgrywają rynki zagraniczne.

Publikacja: 28.05.2023 21:00

Kruk dowodzony przez Piotra Krupę znów jest na fali wznoszącej. Rosną wyniki spółki i kurs akcji. Fo

Kruk dowodzony przez Piotra Krupę znów jest na fali wznoszącej. Rosną wyniki spółki i kurs akcji. Fot. mat. prasowe

Foto: Exclusive

Często bywa tak, że firmy które z indeksu mWIG40 awansują do WIG20, tracą swój blask i przegrywają rywalizację o zainteresowanie inwestorów z największymi spółkami. Windykacyjny Kruk, który w gronie blue chips znalazł się w listopadzie ubiegłego roku, pokazuje jednak, że nie musi być to regułą. W kwietniu ustanowiony został historyczny szczyt notowań na poziomie 395,2 zł. Później co prawda przyszła zadyszka, ale w ubiegłym tygodniu akcje znów otarły się o rekord. Jak podkreślają analitycy, nie ma w tym przypadku. Za Krukiem przemawiają mocne argumenty, które pozwalają z optymizmem patrzeć też w przyszłość.

Zagraniczny komponent

Ci, którzy w tym roku postawili na akcje Kruka, nie mają powodów do narzekań. Od stycznia zyskały one na wartości ponad 20 proc. W tym samym czasie WIG20 urósł niecałe 10 proc.

– Wzrost kursu akcji jest pochodną zdrowych fundamentów i relatywnie dobrych perspektyw – mówi Michał Fidelus, analityk BM Pekao. Firmy bronią twarde dane finansowe. W I kwartale spółka miała 235 mln zł zysku netto, co jest podobnym wynikiem do I kwartału 2022 r. Spłaty z portfeli wyniosły 724 mln zł, co oznacza rok do roku wzrost o 16 proc.

– Przez ostatnie kwartały spółka udowodniła, że jest w stanie poprawiać odzyski pomimo silnej presji inflacji oraz spowolnienia gospodarczego. Dodatkowo jest aktywna na polu inwestycji w portfele nie tylko w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych. Wydaje się również, że po trudnych początkach, obecnie Kruk wypracował efektywny model windykacji na rynku włoskim i hiszpańskim, co daje komfort w zakresie zakupów portfeli. Do tego dochodzi praca nad efektywnością i bardzo solidne wyniki finansowe w ostatnich kwartałach pomimo rosnących kosztów finansowania – wylicza mocne strony Kruka Fidelus.

Wrocławska firma od wielu lat jest bezapelacyjnym liderem rynku windykacyjnego w Polsce. To, co jednak w ostatnim czasie zaczyna procentować, to przede wszystkim ekspansja zagraniczna na południu Europy. Początki tam były dla Kruka co prawda trudne, ale w ostatnim czasie rynek włoski oraz hiszpański zaczynają znaczyć coraz więcej. Przychody z rynku włoskiego w I kwartale wyniosły 111 mln zł wobec 82 mln zł rok wcześniej. Wpływy z rynku hiszpańskiego wzrosły z 24 mln zł do 64 mln zł. Kruk coraz odważniej kupuje tam kolejne pakiety wierzytelności. We Włoszech w I kwartale na zakupy wydał 341 mln zł wobec 147 mln zł rok wcześniej. W Hiszpanii było to 35 mln zł, podczas gdy w tym samym okresie rok wcześniej nie dokonał żadnej inwestycji.

– Kruk ucieka do przodu. Udział w rynku NPL detalicznych niezabezpieczonych w Hiszpanii i we Włoszech przekroczył już 25 proc. Przez to też nakłady na portfele w latach 2021 i 2022 były rekordowe w okolicach 2 mld zł. Po rekordowych inwestycjach mamy rekordowy dług, ale też rynek spodziewa się rekordowych spłat. Silny konsument i inflacja wynagrodzeń wspierają spłaty – mówi Kamil Stolarski, analityk Santander BM. Oczywiście są też i zagrożenia.

– Głównymi czynnikami ryzyka pozostają zmiany legislacyjne oraz głębokie spowolnienie gospodarcze skutkujące bardziej wyraźnym wzrostem stopy bezrobocia – mówi Fidelus.

– Dyskusje o negatywnych regulacjach nieco jednak ucichły. Z kolei wysoki udział w rynkach, na których Kruk już działa, sprawia, że częstym tematem dyskusji jest wejście spółki do kolejnych krajów – zauważa Stolarski.

Kapitał w drodze

Sami przedstawiciele Kruka w ostatnim czasie również optymistycznie wypowiadają się o przyszłości i podkreślają, że mają duży apetyt na kolejne inwestycje. Te mają być finansowane m.in. kolejnym emisjami obligacji. Firma właśnie szykuje się do publicznej emisji o wartości 50 mln zł.

Wierzytelności
Windykatorzy wciąż skutecznie omijają turbulencje gospodarcze
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Wierzytelności
Rynek obligacji korporacyjnych sprzyja firmom odzyskującym długi
Wierzytelności
Best chce kupować
Wierzytelności
Część akcji Kruka w fundacji rodzinnej
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Wierzytelności
Kruk w środę będzie bronił wsparcia. Inwestorzy wyczekują wyników windykatora
Wierzytelności
Best pozyskał 30 mln zł