Jak wynika z ankiety Reuters przeprowadzonej w dniach 31 maja - 4 czerwca wśród ponad 50 strategów walutowych, waluty rynków wschodzących będą miały trudności z odbiciem w tym roku pod presją amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która nie spieszy się z obniżkami stóp procentowych, i niektórymi kluczowymi wynikami wyborów krajowych.
W tym roku ograniczonej przez silnego dolara, prognozowano osłabienie prawie wszystkich walut rynków wschodzących lub, w najlepszym wypadku, wahanie się w pewnym zakresie w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy.
Aktywa rynków wschodzących nieznacznie zyskały po słabych danych z USA, które sugerowały, że Fed może rozpocząć obniżki stóp procentowych już we wrześniu, co mogłoby złagodzić presję ze strony dolara. Ten globalny temat pozostaje kluczowy dla rynków wschodzących w obliczu szeregu kluczowych wyborów.
Jednak amerykańscy decydenci pozostają powściągliwi w kwestii dokładnego terminu łagodzenia polityki, a hossy dla walut rynków wschodzących, jaką mogłoby ono wywołać, nie widać na horyzoncie.
– Większość walut rynków wschodzących ustabilizowała się w zeszłym miesiącu, ale uważamy, że wiele z nich pozostanie pod presją do czasu spadku rentowności w USA – powiedział Ruben Gargallo Abargues, asystent ekonomisty w Capital Economics.