Emocjonujący tydzień

Najbliższe dni będą czasem rynkowych perturbacji, które powinny ograniczyć zainteresowanie polską walutą.

Publikacja: 13.03.2023 21:07

Mateusz Sutowicz analityk, Bank Millennium

Mateusz Sutowicz analityk, Bank Millennium

Foto: fot. rp.pl

Przed nami emocjonujący tydzień na rynkach globalnych, a pośrednio prawdopodobnie i na rynku złotego. Niespodziewanie zdominowany będzie on przez konsekwencje upadku banku w USA (SiIicon Valley Bank).

Rynek finansowy zareagował na te doniesienia zwyżką eurodolara. Silnemu obniżeniu uległy ponadto rentowności obligacji USA.

Wynika to z faktu, iż inwestorzy w obliczu możliwych perturbacji amerykańskiego sektora bankowego zaczęli ograniczać poziom docelowej stopy procentowej Fed.

Na razie wycena polskiej waluty zachowuje się dość spokojnie. Uważam jednak, iż pierwsza połowa tygodnia z uwagi na dużą nerwowość może przynieść ograniczanie pozycji w bardziej ryzykowne aktywa, do których zalicza się złoty.

W rezultacie liczę na zwyżkę kursu EUR/PLN powyżej poziomu 4,70. Wiele zależeć będzie jednak od rozwoju sytuacji w amerykańskim sektorze bankowym (ryzyka kolejnych po SVB i Signature Bank upadłości). Lokalnie złoty nie powinien napotykać na impulsy mogące w istotny sposób wpływać na jego wycenę. Ubiegłotygodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, konferencja prezesa NBP czy prezentacja szczegółów najnowszej projekcji makroekonomicznej wyczerpała przestrzeń do modyfikacji perspektyw polityki monetarnej w Polsce.

Podsumowując, w mojej ocenie najbliższe dni będą czasem rynkowych perturbacji, które powinny ograniczać zainteresowanie polską walutą.

Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?
Waluty
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek