Mateusz Sutowicz

Złoty się umocni, ale nieznacznie

Nie liczymy na jakiekolwiek ruchy rynkowe, wynikające z przejściowego opanowania inflacji. Podobnie jak ze sporu na linii rząd–prezes NBP.

Tydzień stabilizacji złotego

Sytuacja złotego pozostaje dość stabilna. Kurs EUR/PLN od ponad miesiąca oscyluje wokół poziomu 4,30, odchylając się jedynie nieznacznie.

Co wspiera krajową walutę?

Kurs EUR/PLN po kilku tygodniach relatywnej stabilizacji „dojrzał” już do momentu, w którym spróbuje zaatakować poziom 4,30.

Stabilny złoty

Złoty oscyluje wokół poziomu 4,33 za euro i obraz ten może się nie zmienić. Publikowane w tym tygodniu dane nie wpłyną istotnie na jego wartość.

Między Fedem a EBC

Konsekwentnie pozostajemy neutralni co do wyceny złotego w najbliższych dniach. Kurs EUR/PLN poruszać się będzie wokół poziomu 4,36, odchylając się od niego jedynie nieznacznie.

Co dalej z rentownością długu

Złoty pozostaje pod presją sprzedających, jednak przyznać należy, że jest ona – póki co – ograniczona.

Będzie ciekawie na rynku długu

Przez resztę roku kurs EUR/PLN poruszać się będzie wokół poziomu 4,33 z zachowaniem niewielkiej zmienności. Nastrój stabilizacji wspiera wejście w okres przedświąteczny i niewielka ilość impulsów mogących wpływać na notowania.

Co wspiera złotego?

Złoty wciąż dysponuje potencjałem do umocnienia, ale zakres możliwej aprecjacji jest już mocno wyczerpany. Jednak cel (4,30 zł za euro) wciąż nie został osiągnięty.

Miks na korzyść złotego

Za scenariusz bazowy przyjmujemy dalszy, choć już mniej wyraźny, trend umocnienia złotego, z celem na poziomie 4,30 za euro.

Co niepokoi inwestorów?

W Polsce rosną nie tylko rentowności obligacji, lecz także stawki asset swap, sugerując rosnące ryzyko fiskalne. Inwestorzy niepokoją się o tegoroczny stan finansów państwa.