Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2291 PLN za euro, 3,9599 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9541 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9646 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,507% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie sesje na rynku PLN przynosi nam korektę szerszego umocnienia złotego z ostatnich tygodni. Po teście okolic 4,2050 EUR/PLN dynamicznie odreagował powyżej 4,22 PLN. Scenariusz ten został zainicjowany, z jednej strony przez układ techniczny, z drugiej natomiast przez krajowe dane makro. Wstępny odczyt inflacji CPI za marzec wyniósł 2,00% r/r (wobec oczek. 2,3% r/r). W konsekwencji wydaje się, iż bazowy scenariusz RPP (o chwilowym mocniejszym podbiciu inflacji) zaczyna się realizować. Oznacza to, ze w dalszym ciągu domyślnym terminem dla podwyżek stóp jest dopiero I kw. 2018r. Dodatkowo czynnikiem negatywnie rzutującym na PLN i inne waluty EM jest schłodzenie nastrojów („spuszczenie powietrza z tzw. Trumptrade") na szerokim rynku i lokalne realizacje zysków na akcjach. Warto jednak wspomnieć, iż w I kw. 2017r. PLN był jedną z najsilniejszych walut ogółem w zestawieniu z USD (zaraz obok MXN i RUB). Zestawienie to pokazuje nam, iż początek roku minął głównie pod znakiem słabszego USD i w konsekwencji poszukiwania yieldów na walutach EM. Dodatkowo PLN otrzymał wsparcie w postaci mocnych danych fundamentalnych i podwyżek prognoz makro.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makro zwyczajowo wpływających na PLN. GUS poda dane dot. relacji długu sektora publicznego/ PKB za 2016r. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się publikacjom fin. odczytów indeksów PMI.
Z rynkowego punktu widzenia jesteśmy obecnie w fazie korekty umocnienia PLN. Sama dynamika pozostaje jednak ograniczona, co wskazuje, iż pomimo naturalnego odbicia na parach nastroje wokół PLN pozostają relatywnie dobre. Potencjalny zakres odbicia na EUR/PLN szacować można na okolice 4,27 PLN, jednak impuls ten tradycyjnie zależeć będzie głównie od nastrojów na szerokim rynku.
Konrad Ryczko