USA / DANE: Opublikowane w piątek po południu dane Departamentu Pracy USA wskazały na wzrost etatów poza rolnictwem w styczniu o 200 tys. (szacowano 180 tys.), a dane za grudzień zostały zrewidowane w górę. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 4,1 proc. (najniższym od grudnia 2000 r.). Kluczowe okazały się jednak dane nt. dynamiki płacy godzinowej, która przyspieszyła do 0,3 proc. m/m i 2,9 proc. r/r (szacowano 0,2 proc. m/m i 2,6 proc. r/r). Ten odczyt nie umknął nawet uwadze „gołębiego" członka FED, Neel'a Kashkari'ego (bez prawa głosu w FOMC w tym roku), a główny doradca ekonomiczny Białego Domu (Gary Cohn) wyraził nadzieję, że jest to początek wyraźniejszego trendu dynamiki płac, oraz podbił oczekiwania, co do wzrostu PKB w I kwartale. Pojawiły się też wypowiedzi Johna Williamsa z FED (ma prawo głosu w FOMC), który zwrócił uwagę na konieczność dalszych podwyżek stóp, które pomogą uniknąć przegrzania się gospodarki, oraz Roberta Kaplana z Dallas (bez prawa w FOMC), który dal do zrozumienia, że jest bardziej przekonany, co do podwyżek i być może konieczne będą więcej, niż trzy posunięcia w tym roku. W piątek poznaliśmy też ostateczne dane nt. dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku w grudniu (2,8 proc. m/m i 0,7 proc. m/m bez uwzględnienia transportu), oraz odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan za styczeń (95,7 pkt. wobec prognozy 95,0 pkt.).
KANADA: Premier Justin Trudeau dał w piątek do zrozumienia, że jego kraj może zdecydować o wyjściu z porozumienia NAFTA, jeżeli po oczekiwanych zmianach pod wpływem nacisków USA, będzie ono niekorzystne.
JAPONIA: Szef Banku Japonii przemawiając dzisiaj w parlamencie powtórzył, że nie ma planów dokonywania zmian w polityce monetarnej, która ma służyć osiągnięciu celu inflacyjnego. CHINY: Indeks PMI dla usług wzrósł w styczniu do 54,7 pkt. (najwyższego poziomu od 2012 r.), wobec szacowanych 53,5 pkt. Indeks PMI Composite podbił do 53,7 pkt. z 53,0 pkt. w grudniu.
NOWA ZELANDIA: Resort Skarbu podał, ze oczekuje wzrostu inflacji w ujęciu zanualizowanym w granicach 1,0 proc. w pierwszym kwartale 2018. Zapowiedział jej stopniowe odbicie w latach 2018-2019.
EUROSTREFA: Członek ECB, Francois Villeroy dał do zrozumienia, że kwestia wygaszenia programu QE (czy program zostanie zastopowany we wrześniu, czy też będzie stopniowo zmniejszany) nie jest tak ważna, jak oczekiwania związane z podwyżką stóp procentowych. WIELKA BRYTANIA: Na ten tydzień zaplanowano pierwsze formalne spotkania inicjujące drugą fazę negocjacji dotyczących Brexitu. Jeszcze dzisiaj może dojść do rozmów szefa unijnych negocjatorów Michela Barniera z brytyjskim ministrem Davidem Davisem.