Nieznaczne odbicie PLN, rynek czeka na CPI z USA

Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie nieco mocniejszego PLN za sprawą wzrostów na eurodolarze.

Publikacja: 14.02.2018 06:36

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1678 PLN za euro, 3,3687 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6094 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6890 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,519% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło kontynuację wzrostów na eurodolarze. Rynek kontynuuje utrzymanie słabości USD przed dzisiejszymi danymi dot. CPI. Z drugiej strony widoczna jest nerwowość w zakresie sytuacji na giełdach – dynamika odbicia jest ograniczona, a układ techniczny teoretycznie jedynie wspiera stronę kupującą. Stąd podtrzymanie popytu m.in. na JPY. Z punktu widzenia PLN widać, iż główna uwaga koncentruje się na zachowaniu dolara amerykańskiego i jego wpływu na notowania EM. Krajowi gracze nie zareagowali znacząco na zaskakująco wysoki deficyt w zakresie bilansu płatniczego za grudzień. Saldo rach.bieżącego wyniosło -1152 mln EUR wobec oczekiwanych -230 mln. Sama dynamika importu nie była tutaj zaskoczeniem, a wyraźny spadek eksportu stąd rynek zakłada na możliwe jednorazowe odchylenie w tym zakresie. Uwaga inwestorów, również na PLN, w dalszym ciągu koncentruje się na USD i sytuacji na rynkach akcyjnych (mających obecnie kluczowe znaczenie w zakresie nastrojów).

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda wstępne dane dot. dynamiki PKB w IV kw. 2017r. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie nawet 5,2% r/r z uwagi na niedawno publikowane dane zbiorcze. Ponadto w centrum uwagi są analogiczne odczyty dla reszty Europy oraz popołudniowe wskazania dot. inflacji z USA.

Z rynkowego punktu widzenia obserwowaliśmy odreagowanie PLN z okolic 4,20 EUR/PLN oraz 3,67 CHF/PLN do obecnych 4,1670 PLN oraz 3,60 PLN. PLN odbił jednak w dalszym ciągu trudno wskazać na istotniejsze czynniki mogące skłonić inwestorów do dalszego nabywania PLN (i sprowadzenia kursu EUR/PLN do wsparcia na 4,1317 PLN). Szansą pozostaje ewentualne dalsze osłabienie dolara.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?