PLN nieco słabszy, pomimo spadku USD

Poranny, piątkowy handel na rynku walutowym przynosi nieco słabszego PLN, pomimo kontynuacji zniżki kwotowań USD.

Publikacja: 16.02.2018 06:45

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1588 PLN za euro, 3,3153 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6045 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6833 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,498% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku FX przyniosło lekkie skorygowanie wyceny PLN i wzrostów z środy. Co ciekawe obserwujemy nieco słabszego złotego, pomimo faktu wyznaczania nowych 3-letnich maksimów na eurodolarze, co oznacza niższą wycenę dolara amerykańskiego. Sugeruje to, iż ponownie aktualne okolice na wykresach nie sprzyjają zakładaniu dalszych wzrostów na wycenie złotego. W kraju poznaliśmy finalny odczyt inflacji CPI za styczeń – dane wypadły blisko wskazania wstępnego 1,9% r/r oraz 0,3% m/m, stąd brak mocniejszej reakcji na rynku. Szeroki konsensus rynkowy zakłada jednak, iż spadek inflacji poniżej 2,0% jest jedynie przejściowy. Uwaga rynków skupia się w dalszym ciągu na słabnącym dolarze oraz zachowaniu indeksów akcyjnych – odbicie wyraźnie wyhamowało, co ponownie podbija nerwowość wśród inwestorów.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. zatrudnienia (oczek. 3,4% r/r) oraz wynagrodzenia (6,9% r/r) za styczeń. Ponadto szeroki kalendarz makro na dziś zawiera m.in. serię danych z USA (dane z rynku nieruchomości oraz Raport Unw. Michigan).

Z rynkowego punktu widzenia kwotowania USD/PLN powróciły powyżej wsparcia na 3,30 PLN, a EUR/PLN ustabilizował się w zakresie 4,15-4,16 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Sytuacja na rynkach 7 lipca - cisza przed burzą?
Waluty
Złoty zaczyna nowy tydzień od przeceny
Waluty
Rynek złotego 7 lipca - złoty znajdzie się pod presją?
Waluty
Złoty wyczekuje już kolejnego tygodnia
Waluty
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej
Waluty
Sytuacja na rynkach 4 lipca - wrócą wojny handlowe?