Z uwagi na brak nowych impulsów złoty przyjął pozycję wyczekującą. Nastrój relatywnej stabilizacji w poniedziałek wspierało ubogie kalendarium danych makroekonomicznych ograniczone do publikacji inflacji CPI w Niemczech. Warto jednak zauważyć, że w minionym tygodniu kurs EUR/PLN w swoim trendzie horyzontalnym pozytywnie wyróżniał się na tle węgierskiego forinta, który w relacji do euro był najsłabszy w historii.

Zachowanie rynków finansowych w tym tygodniu determinowane będzie informacjami w sprawie sporu handlowego USA–Chiny, w szczególności po doniesieniach agencji Bloomberg, że prezydent Donald Trump rozważa usunięcie z Wall Street notowanych tam chińskich firm. Zmienność podbijać mogą także doniesienia w sprawie procedury usunięcia prezydenta USA z urzędu. W miarę zbliżania się do końca października, czyli kolejnej daty brexitu, znaczenie zyskiwać będą informacje w sprawie jego wersji. W tym tygodniu przed nami także sporo informacji krajowych (szacunek inflacji CPI, odczyt PMI, posiedzenie RPP), choć najważniejsza w naszej ocenie będzie odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie walutowych kredytów hipotecznych.

Uważamy, że orzeczenie TSUE wywoła jedynie chwilowe podbicie zmienności na rynku walutowym, po którym decydujące dla wartości złotego ponownie będą nastroje zewnętrzne. ¶

Mateusz Sutowicz analityk, Bank Millennium