Raport surowcowy

SREBRO Notowania srebra przy technicznym wsparciu.

Publikacja: 07.11.2019 11:00

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

W ostatnim czasie na rynkach najbardziej popularnych metali szlachetnych mamy do czynienia ze względną równowagą sił popytu i podaży. Notowania złota od ponad dwóch miesięcy poruszają się w konsolidacji w okolicach 1500 USD za uncję, natomiast ceny srebra oscylują w okolicach 17,40-18,20 USD za uncję.

Z technicznego punktu widzenia, notowania srebra obecnie poruszają się w rejonie technicznego wsparcia, usytuowanego właśnie w okolicach 17,40-17,50 USD za uncję. Po gwałtownej wtorkowej przecenie, to właśnie ten poziom zatrzymał stronę podażową i doprowadził do delikatnego odbicia cen srebra w górę. Jednak dzisiaj notowania kruszcu poruszają się nadal niedaleko tego wsparcia, co może świadczyć o słabości strony popytowej.

Ceny srebra niewątpliwie będą nadal podążać za notowaniami złota, ponieważ oba kruszce wykazują dużą wzajemną korelację. Niemniej, na razie na rynkach obu z nich brakuje impulsów do wyraźnego powrotu do jakiegokolwiek trendu. Na globalnych rynkach finansowych utrzymuje się niepewność związana z planowanym porozumieniem pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi, która trzyma w ryzach notowania metali szlachetnych.

KUKURYDZA

Notowania srebra – dane dzienne

Notowania srebra – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Wyhamowanie zniżek cen kukurydzy w USA.

Przez ostatnie kilka dni notowania kukurydzy osuwały się w dół. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych wczoraj spadła poniżej poziomu 3,80 USD za buszel, notując piątą z kolei dzienną zniżkę. Dzisiaj nastroje na tym rynku nieco się poprawiły, jednak cena kukurydzy pozostaje w rejonie 3,79 USD za buszel.

Stronie popytowej na rynku kukurydzy jeszcze do niedawna sprzyjały prognozy zimowej pogody w USA, która opóźniałaby zbiory. Chociaż żniwa faktycznie przebiegają w niezbyt szybkim tempie, to szalę na korzyść sprzedających przeważyły obawy o mniejszy popyt na amerykańską kukurydzę. Eksport kukurydzy z USA ostatnio jest rozczarowujący, a niejasne perspektywy związane z przyszłym handlem na linii USA-Chiny dokładają się do tych obaw. Zapotrzebowanie na kukurydzę w Chinach jest mniejsze jednak także z innego powodu – choroby, która zaatakowała tamtejsze świnie, dziesiątkując stada, a tym samym, zmniejszając popyt na pasze (produkowane m.in. z kukurydzy).

Powyższe czynniki są jednak już uwzględnione w notowaniach kukurydzy, więc kluczowe będą kolejne impulsy. Wzajemne relacje USA i Chin pozostaną ważne w kontekście kształtowania się cen tego zboża. Nie bez znaczenia będzie także miesięczny raport Departamentu Rolnictwa, którego publikacja zaplanowana jest na jutro.

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Waluty
Sytuacja na rynkach 6 maja - dzień przed komunikatem FED
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!
Waluty
Sytuacja na rynkach 5 maja - co dalej z tym dolarem?
Waluty
Rynek złotego - to była spokojna majówka
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
RPP gotowa do cięcia!
Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP