USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Wczoraj wieczorem Wall Street Journal doniósł o „zgrzytach" w negocjacjach – Chiny podobno nadal są niechętne konkretnej deklaracji ilościowej, co do rocznej skali zakupów płodów rolnych od USA (mowa o 50 mld USD), oraz nie chcą poczynić bardziej idących zobowiązań, co do transferu technologii i ochrony własności intelektualnej. Niemniej doradca Białego Domu Peter Navarro w wywiadzie dla Fox News stwierdził, że rynki powinny przestać żyć plotkami.
CHINY / DANE: Opublikowane w nocy dane makro nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w październiku wypadły poniżej oczekiwań – dynamika wyhamowała odpowiednio do 7,2 proc. r/r i 4,7 proc. r/r przy spodziewanych 7,8 proc. r/r i 5,4 proc. r/r. Niemniej kurs juana względem dolara pozostał stabilny po fali słabości z ostatnich dni.
AUSTRALIA / DANE: Mocne rozczarowanie danymi z rynku pracy – zatrudnienie spadło w październiku o 19 tys. (szacowano wzrost o 15 tys.), a stopa bezrobocia wzrosła do 5,3 proc. (oczekiwano 5,2 proc.). AUD jest dzisiaj najsłabszą walutą w gronie G-10 i ciągnie za sobą NZD, który koryguje wczorajszą zwyżkę wywołaną brakiem cięcia stóp przez RBNZ. USA/ FED: Wczorajsze wystąpienie Jerome Powell'a przed Kongresem było powtórką tez, które już znamy – FED podtrzymał dotychczasowy przekaz zakładający zakończenie mini-cyklu obniżek stóp procentowych, o ile „napływające informacje z gospodarki będą zasadniczo zgodne z prognozami". Dolar pozostał wysoko, chociaż korekta wcześniejszych wzrostów rentowności obligacji rządowych nabiera tempa. Lokalnie większy wpływ ma jednak druga waluta w parze z dolarem.
EUROSTREFA / NIEMCY / DANE: Niemiecka gospodarka nieoczekiwanie odbiła w III kwartale o 0,1 proc. k/k i 1,0 proc. r/r (szacowano -0,1 proc. k/k i +0,9 proc. r/r). Optymizm na euro jest jednak mocno ograniczony, rynek wciąż zdaje się czekać na decyzję Białego Domu o odroczeniu wprowadzenia ceł na import aut m.in. z Europy.
POLSKA / DANE: Wstępne szacunki GUS nt. dynamiki PKB w III kwartale wypadły nieco gorzej (3,9 proc. r/r wobec szacowanych 4,1 proc. r/r), chociaż dane za II kwartał zrewidowano w górę o 0,1 p.p. do 4,6 proc. r/r. Nie zaskoczyły natomiast ostateczne dane nt. inflacji CPI w październiku (2,5 proc. r/r). Złoty pozostał słaby, na co ma wpływ też pogarszający się sentyment globalny.