Nerwowo na rynku, PLN stabilny

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabości dolara oraz nieco mocniejszego PLN.

Publikacja: 04.12.2019 07:58

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2804 PLN za euro, 3,8654 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9131 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0201 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,98% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym mijały pod znakiem utrzymania lekkiej nerwowości. Inwestorzy negatywnie odnieśli się do informacji ze strony D.Trumpa, który zasygnalizował że ewentualny deal z Chinami może mieć miejsce dopiero w 2020r. (a więc w trakcie kampanii prezydenckiej). Dodatkowo niedawno Trump otworzył nowe fronty, w ramach trwającej wojny handlowej, tym razem z Brazylią i Argentyną. Globalne rynki akcyjne zareagowały, długo wyczekiwaną, zniżką, a indeksy „strachu" zanotowały dynamiczne podbicie. Trudno jednak mówić o istotniejszej reakcji na koszyku CEE, złoty pozostaje w ramach lekkiego odbicia.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy decyzję RPP w zakresie stóp procentowych. Rynek nie oczekuje zmian w zakresie stanowiska Rady. Będzie to ostatnie posiedzenie z J. Osiatyńskim jako członkiem, a na rynku trwają spekulacje kto będzie jego następcą. Na szerokim rynku środa upłynie pod znakiem publikacji usługowych indeksów PMI.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN znalazł się pod 4,28 PLN jednak dynamika ruchu wyraźnie słabnie. Rynek częściowo przeszedł w układy typu risk-off co nie wspiera wycen EM.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
W obiegu wciąż najwięcej jest stuzłotówek, ale gonią je dwustuzłotówki
Waluty
Dolar wciąż pod presją, a dług rozpala emocje
Waluty
Złoty imponuje siłą w ostatnim czasie, ale jest ona mocno wybiórcza
Waluty
Amerykański dolar skazany jest na jeszcze mocniejszą przecenę?
Waluty
Słabość dolara wspiera metale szlachetne. Jak długo może jeszcze potrwać?
Waluty
Korona norweska ostatni raz była tak mocna prawie dwa lata temu