Lekka korekta na PLN, rynek czeka na FED, EBC oraz wybory w UK

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi większych ruchów na podstawowych zestawieniach.

Publikacja: 10.12.2019 07:34

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Złoty kwotowany jest następująco: 4,2879 PLN wobec euro, 3,8746 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9080 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0929 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,973% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły lekkie spadki na wycenie PLN – ruch ten w dużej mierze wynika jednak z korekty ostatniego wzrostu złotego. Na szerokim rynku inwestorzy czekają na kluczowe wydarzenia tygodnia w postaci EBC, FED oraz wyborów w UK. Ponadto 15/12, teoretycznie, mają zostać wprowadzone nowe cła i taryfy na produkty z Chin, co najpewniej oznaczałoby utrudnienie i tak „opornych" negocjacji z USA. Pojawiają się jednak już sygnały dot. potencjalnego opóźnienia obostrzeń. W przypadku posiedzeń instytucji centralnych nie ma większych oczekiwań ponad utrzymanie bieżącej retoryki. W przypadku PLN brak jest lokalnych czynników (poza dobrze już znanymi m.in. w postaci kwestii CHF) które istotnie rzutują na bieżący handel.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Globalny kalendarz makro zawiera dziś m.in. odczyt niemieckiego indeksu ZEW. Dane z Chin przyjęte zostały bez większych emocji, choć część obserwatorów zwraca uwagę na spadek PPI jako negatywny sygnał.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN powrócił nad 4,28 PLN. GBPPLN kontynuuje marsz na północ licząc, iż zbliżające się wybory pozwolą rozstrzygnąć kwestie Brexitu. USD i CHF/PLN nie notują większych zmian.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
W obiegu wciąż najwięcej jest stuzłotówek, ale gonią je dwustuzłotówki
Waluty
Dolar wciąż pod presją, a dług rozpala emocje
Waluty
Złoty imponuje siłą w ostatnim czasie, ale jest ona mocno wybiórcza
Waluty
Amerykański dolar skazany jest na jeszcze mocniejszą przecenę?
Waluty
Słabość dolara wspiera metale szlachetne. Jak długo może jeszcze potrwać?
Waluty
Korona norweska ostatni raz była tak mocna prawie dwa lata temu