Złoty coraz mocniejszy, dalsze ocieplanie stosunków USA-Chiny

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalszą poprawę nastrojów w wyniku zbliżenia stanowisk na linii USA-Chiny przed środowym podpisaniem umowy „phase 1”.

Publikacja: 14.01.2020 07:38

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2322 PLN za euro, 3,8002 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9126 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9352 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,343% w przypadku obligacji 10-letnich.

W ostatnich 24 godzinach handlu obserwowaliśmy podbicie kwotowań juana oraz spadki na tzw. bezpiecznych przystaniach. Jest to wynikiem informacji, iż USA postanowiły odwrócić decyzję o uznaniu, że Chiny dokonują manipulacji walutowych (na juanie). Teoretycznie mamy więc dalsze zbliżenie stanowisko. W praktyce jest to najpewniej „wymiana uprzejmości" przed zaplanowaną na środę celebracją podpisania częściowej umowy handlowej. Pamiętajmy również że docelowa umowa phase 2 miałaby zostać podpisana dopiero po wyborach prezydenckich co potwierdza, iż najbliższe decyzje Trumpa należy rozpatrywać już przez pryzmat kampanii prezydenckiej. Niemniej docelowe ograniczenie globalnego czynniki ryzyka w postaci wojny handlowej z Chinami powinno zostać odebrane pro-popytowo. Oczywiście przy założeniu, iż uwaga Trumpa nie zostanie skierowana teraz na relacje gospodarcze z UE. Krótkoterminowy wpływ na rynek może być jednak pozytywny wypychając kapitał w kierunku aktywów EM. Na samym PLN nie dzieje się zbyt dużo – EUR/PLN zszedł poniżej 4,23 PLN aczkolwiek dynamika zmian na kursie złotego pozostaje ograniczona.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest kluczowych wskazań lokalnych. GUS poda dane dot. obrotów towarowych w handlu zagranicznym w okresie styczeń-listopad 2019r. Globalny kalendarz makro na dziś zawiera m.in. wskazania CPI z USA. Nad ranem ukazały się dane dot. bilansu handlowego Chin.

Z rynkowego punktu widzenia koszyk BOSSA PLN testuje okolice 91 pkt. Pary związane z PLN pozostają w trendach spadkowych, a EUR/PLN testuje poziomy z kwietnia 2019r.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Kursy walut. Złoty korzysta ze słabości dolara
Waluty
Fed utrzymuje dotychczasowe stanowisko
Waluty
Piłka po stronie RPP
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Waluty
Kurs złotego stabilny przed majówką
Waluty
Inflacja w Polsce odbija, ale zgodnie z oczekiwaniami