Globalny risk-off może zaciążyć złotemu

Początek nowego tygodnia na rynkach finansowych przynosi podbicie układów risk off, co najpewniej rzutować będzie również na handel na PLN.

Publikacja: 27.01.2020 07:38

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2570 PLN za euro, 3,8588 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9730 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,0448 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,244% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia na rynkach przynosi wyraźne podbicie awersji do ryzyka. Chiński juan testuje 3 tygodniowe minima, rośnie wycena złota (2wk-high), podczas gdy kontrakty na miedź spadają do 8-tygodniowych minimów. Nikkei traci obecnie ok. 2%, podczas gdy piątkowa sesja na Wall St. zakończyła się zniżką głównych indeksów o ok. 0,9% co jest najmocniejszym spadkiem od okolic września 2019r. Globalne podbicie awersji do ryzyka ma oczywiście związek z wirusem 2019-nCoV. Władze Chin zdecydowały się przedłużyć obchody „Nowego, Chińskiego roku" do 2 lutego aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Otwarte rynki w Azji wyraźnie jednak tracą. Inwestorzy zastanawiają się jaki wpływ na gospodarkę Chin może mieć trwająca epidemia (szacunki zakładają odjęcie 0,5-1% PKB). Futures na europejskie indeksy wskazują na spadki na otwarciu. Z punktu widzenia PLN możemy być świadkami podbicia podaży – tym bardziej, iż końcówka poprzedniego tygodnia przyniosła już zainicjowanie ruchu korekcyjnego. Wydaje się iż ponownie kluczowa pozostaje reakcja na amerykańskim dolarze.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. stopy bezrobocia za grudzień (oczek. 5,2%). Szeroki kalendarz makro zawiera również odczyt instytutu IFO dla gospodarki niemieckiej (oczek. 97 pkt.).

Z rynkowego punktu widzenia kurs EUR/PLN testuje opór na 4,26 PLN, którego sforsowanie otwierałoby drogę do 4,30 PLN. USD/PLN ponownie kieruje się na północ a układ techniczny sugeruje możliwy test okolic 3,90 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Kursy walut. Złoty korzysta ze słabości dolara
Waluty
Fed utrzymuje dotychczasowe stanowisko
Waluty
Piłka po stronie RPP
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Waluty
Kurs złotego stabilny przed majówką
Waluty
Inflacja w Polsce odbija, ale zgodnie z oczekiwaniami