Złoty kwotowany jest następująco: 4,4440 PLN za euro, 3,6828 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0903 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9364 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,255% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły podbicie eurodolara ponad 1,2 USD. Impuls ten tłumaczony jest zagraniem pod pakiet fiskalny w USA, co osłabia USD. Słabszy dolar rzutował na większość rynku FX , w tym kwotowania EM/CEE. Złoty umocnił się do okolic 89,8 pkt. na koszyku. EUR/PLN spadł poniżej 4,45 PLN, testując aktualnie okolice 4,44 PLN. Lokalnie brak było większej reakcji na wskazanie PMI (50,8 pkt). Pomimo odczytu powyżej szacunków obserwatorzy przyjęli wskazanie dość chłodno – wzrost wskaźnika wynikał z wzrostu zatrudnienia i opóźnień w dostawach, a sama produkcja i nowe zamówienia spadły. Lokalnie, w ramach CEE, warto obserwować toczącą się na dyskusję dot. funduszy w Brukseli.
W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami posiedzenia RPP. Po ostatnich emocjach związanych z brakiem obniżek, tym razem rynek pozycjonowany jest na stabilizację stóp w dłuższym terminie.
Z rynkowego punktu widzenia podbicie wyceny PLN ma podłoże związane z eurodolarem. Niewykluczony jest lekki pullback tego ruchu.
Konrad Ryczko