Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 cofają się tym samym nieco poniżej 3700 pkt., a dolar cały czas pozostaje w głębokiej defensywie wynosząc kurs EURUSD na dwuipółletnie szczyty powyżej 1.23. Rynek zaczął się obawiać, że zwycięstwo Demokratów będzie prowadzić nie tylko do silniejszej stymulacji fiskalnej, ale i podwyżek podatków oraz zwiększenia regulacji. O ile ten element może obecnie bardziej faworyzować w USA tradycyjne sektory kosztem nowych technologii, to jednak dla utrzymania trendu wzrostowego na rynku akcyjnym powinien być neutralny lub pozytywny. Inwestorzy obawiają się, że sprawowanie kontroli przez Demokratów w obu izbach Kongresu będzie napędzać inflację i sprzyjać wzrostowi stóp procentowych. Fed jednak już dawno zakomunikował przyzwolenie na wyższą dynamikę cen i nie prędko zacznie podnosić koszt pieniądza w USA. Szyki inwestorów popsuła dziś decyzja kończącego urzędowanie Trumpa, który zakazał dokonywania transakcji z ośmioma chińskimi platformami płatności elektronicznych w tym Alipay. Wczoraj jednak giełda w Nowym Jorku podjęła decyzję o utrzymaniu notowań 3 dużych chińskich spółek telekomunikacyjnych wbrew Trumpowi, co było pierwszym sygnałem, w którą stronę będą podążać amerykańsko-chińskie stosunki wraz z początkiem kadencji Bidena. Zatem i ten element w średnim okresie nie powinien mieć większego znaczenia.
Na rynku ropy naftowej notowania WTI dobijają do 50 USD za baryłkę po zaskakującej wczorajszej decyzji Arabii Saudyjskiej o dodatkowym zmniejszeniu wydobycia o milion baryłek dziennie w lutym i marcu. Złoto cały czas również utrzymuje dobrą passę i wychodzi powyżej 1950 USD za uncję zmierzając w kierunku listopadowego szczytu, do którego brakuje jeszcze kilkunastu dolarów.
Odpływ od dolara na nowe ekstrema wynosi również inne pary walutowe. Kurs AUDUSD dobija do 0.78, a NADUSD do 0.73. Na rynku USDJPY widzimy natomiast poziomy poniżej 103 jenów za każdego dolara. Dziś w kalendarium uwagę należy zwrócić na usługowe wskaźniki PMI. Dane z Hiszpanii zaskoczyły już pozytywnie, niemniej jednak w momencie, gdy duża część punktów pozostaje zamknięta, wnioski płynące z publikacji wskaźników koniunktury w tym sektorze mogą być mylące. W USA dodatkowo poznamy raport ADP będący zapowiedzią piątkowych danych oraz protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.