Złoty kwotowany jest następująco: 4,6594 PLN za euro, 3,9796 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2151 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4594 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1.591% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na rynku PLN przyniosły dalsze podtrzymanie podaży. W przypadku EUR/PLN widoczne są jednak również ruchy przeciwstawne, co sugeruje iż podjęta zostanie próba cofnięcia się w okolice 4,63 PLN. Pomaga na pewno sygnał o przyspieszeniu programu szczepień. W ciągu 2 tyg powinniśmy również poznać finał tematu frankowego dla sektora bankowego. Ciąży oczywiście mocniejszy dolar, gdzie inwestorzy dyskontują masowy program szczepień w USA i perspektywy wzrostu wspierane działaniami stymulacyjnymi administracji.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy wskazanie inflacji CPI dla Polski za marzec. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie 2,9% r/r. Później otrzymamy zbiorcze dane dla Strefy Euro, gdzie HICP szacowane jest na 1,3% r/r.
Z rynkowego punktu widzenia presja na PLN jest utrzymana (nowe maksima na USD/PLN, najwyżej od lipca 2020r.). Z drugiej strony wydaje się iż ewentualne cofnięcie kursu EUR/PLN do 4,63 PLN odebrane może zostać jako nieudana próba wybicia wyżej.
Konrad Ryczko