Złoty kwotowany jest następująco: 4,5524 PLN za euro, 3,7695 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1478 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2990 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu 1,819% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach była publikacja inflacji za kwiecień w USA. Wskazanie CPI na poziomie 4,2% r/r wyraźnie pobiło oczekiwania (3,6% r/r) oraz uruchomiło lawinę spekulacji dot. momentu normalizacji polityki przez Fed. W przypadku inflacji bazowej możemy mówić o największej zmianie m/m od 81/82'. Zaskoczenie tłumaczone jest faktem iż podaż (problemy z komponentami, chipami etc) nie nadąża za lawiną odłożonego popytu po pandemii. Po danych wyraźnie umocnił się dolar, co przyniosło test okolic 1,2 USD na eurodolarze. Sam Fed stara się umniejszać istotność wczorajszego wskazania i deklaruje przywiązanie do dotychczasowej polityki. Wszelkie sygnały wskazują jednak iż rozpoczął się okres globalnej spekulacji pod wyższe stopy procentowe (również w Polsce) co będzie istotnie rzutować na wszystkie klasy aktywów. Sam PLN pozostaje dość stabilny, podczas gdy większe emocje widoczne są na rynku długu w regionie.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. GUS poda dane dot. rejestracji i upadłości firm w I kw. 2021r. Uwaga rynku koncentrować się będzie na liczbie wniosków o zasiłek , wystąpieniach przedstawicieli Fed oraz odczycie PPI.
Z rynkowego punktu widzenia koszyk BOSSA PLN sygnalizuje dalszą konsolidację.
Konrad Ryczko