Wtorek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, chociaż dynamika zmian nie jest duża. To efekt schłodzenia nastrojów w Azji, która coraz bardziej obawia się ekonomicznych skutków szerzenia się nowej mutacji COVID (wolniejsze i spóźnione ożywienie). Niemniej indeksy na Wall Street pozostają blisko szczytów, a rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji powróciły poniżej 1,50 proc. - to może ograniczać perspektywy dalszego umocnienia dolara. Widać wyraźnie, że rynek czeka na pakiet danych z USA. Dzisiaj po południu mamy dane nt. indeksu zaufania konsumentów Conference Board, ale większe emocje przyniesie dopiero czwartkowy odczyt ISM dla przemysłu i piątkowe dane Departamentu Pracy (jutrzejsze szacunki ADP mają mniejsze znaczenie).

Dzisiaj w grupie G-10 najsłabsze są NOK, oraz Antypody (AUD i NZD). Te ostatnie coraz bardziej dotyka strach przed gospodarczymi skutkami lockdownów, które mogą wymusić rewizję wcześniejszych oczekiwań wobec normalizacji polityki przez banki centralne. Stabilnie zachowują się dzisiaj CHF i JPY, które mogą korzystać na globalnych obawach przed Deltą.

OKIEM ANALITYKA - zyskowne rewizje?

Być może to zasługa sezonu wakacyjnego, gdzie nie ma innych tematów, ale scenariusze wydarzeń oparte o dalszą transmisję mutacji Delta na świecie, wymagają uważniejszego przyjrzenia się pod kątem ciekawego rozegrania inwestycyjnych pomysłów. Beneficjentem kolejnego koronawirusowego zamieszania może okazać się dolar i to głównie kosztem przeformatowania strategii reflacyjnej. Innymi słowy, waluty tych krajów wobec których były i są duże oczekiwania na szybszą normalizację polityki monetarnej mogą najbardziej stracić. Dlaczego? Odsetek zaszczepionej populacji jest tam często niski, co może za chwilę doprowadzić do konieczności przywracania pandemicznych obostrzeń i negatywnie zaznaczy się w oczekiwaniach, co do ożywienia gospodarek i tym samym może skłonić decydentów do opóźnień planowanych wcześniej decyzji o podwyżkach stóp. W przestrzeni G-10 taki scenariusz zaczyna być już udziałem walut Antypodów, oraz koron skandynawskich.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ