Wynika z nich, że amerykańscy bankierzy centralni pozostają otwarci na możliwość szybszego ograniczenia skupu aktywów, w sytuacji gdy ryzyka związane z inflacją będą się umacniać. Wielu członków Fed uważało, że szybsze dostosowanie w celu przyspieszenia podwyżek stóp jest możliwe, gdyby inflacja kształtowała się powyżej prognoz Fed. Od tego czasu dane o inflacji zaskoczyły już po wyższej stronie i to wpływa na oczekiwane przez rynek szybsze tempo redukcji programu podczas grudniowego posiedzenia. Po ostatnich komentarzach amerykańskich bankierów centralnych rynek spodziewał się takiego rozwoju wydarzeń i stąd obserwowana na rynku częściowa realizacja zysków. Kurs EURUSD odbija dziś i wraca powyżej 1.12, podobnie jak notowania kontraktu terminowego na S&P500, które są powyżej 4700 pkt. Niemiecki Dax natomiast próbuje podejścia pod 16000 pkt. Poprawie nastrojów sprzyjają dziś także doniesienia z Chin o zwiększeniu wydatków na walkę ze spowolnieniem. Polityka fiskalna powinna odgrywać dużą rolę stabilizującą koniunkturę w Państwie Środka. Podejmowane są również działania zwiększające płynność w sektorze nieruchomości. Ryzykiem dla rynków pozostaje rozwój 4 fali zachorowań w Europie i możliwość przywracania obostrzeń. Wraz z każdą kolejną falą negatywne implikacje rynkowe są coraz mniejsze.
Za ograniczeniem stymulacji monetarnej w USA przemawiały także opublikowane wczoraj świetne cotygodniowe dane z rynku pracy. Ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych obniżyła się nie tylko do nowego popandemicznego minimum na 199 tys., ale i okazała się najniższa od 1969 roku, podczas gdy rynek spodziewał się 260 tys. Mary Daly z San Francisko Fed podkreśliła wczoraj, że trudno będzie dyskutować z argumentami za szybszym ograniczeniem skupu aktywów, jeśli sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać, a inflacja będzie dalej rosła.
Notowania ropy spadają w okolice 78 USD za baryłkę WTI po tym, jak kartel OPEC przedstawił prognozy zwiększenia nadwyżki na globalnym rynku ropy w styczniu i lutym po uwolnieniu części rezerw strategicznych przez niektóre największe kraje, na czele z USA. Kartel oraz inni producenci z nim współpracujący będą podejmować decyzję dotyczącą wielkości produkcji w pierwszych dwóch dniach grudnia. Pojawiły się głosy, aby OPEC nie zwiększył wydobycia z początkiem roku, co powinno ograniczać przestrzeń do spadów na rynku czarnego złota.
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.