Pod koniec roku firmy wożą dużo węgla i zbóż

Polskie porty oraz import i eksport za ich pośrednictwem w największym stopniu przyczyniają się w tym roku do wzrostu skali usług transportowych. Podobnie powinno też być w kolejnych miesiącach, chociaż zagrożeń jest coraz więcej.

Publikacja: 01.11.2022 21:00

Nałożone na rosyjski węgiel sankcje spowodowały istotny wzrost importu tego surowca z nowych kierunk

Nałożone na rosyjski węgiel sankcje spowodowały istotny wzrost importu tego surowca z nowych kierunków do Polski poprzez bałtyckie porty.

Foto: Shutterstock

Z najnowszych danych GUS-u wynika, że wrzesień przyniósł znaczące pogorszenie sytuacji na rynku transportowym w Polsce. W tym czasie łączne przewozy ładunków spadły o 4,6 proc. w ujęciu rok do roku. Jeszcze mocniej, bo o 7,5 proc., zmalał transport samochodowy, którym realizowana jest niepełna połowa wszystkich przewozów w naszym kraju. Zniżki sięgające 4,7 proc. objęły transport kolejowy. Być może jest to chwilowa tendencja, bo analiza wyników przewozowych po trzech kwartałach tego roku jest zdecydowanie bardziej optymistyczna. W porównaniu z tym samym okresem 2021 r. lepsze okazały się zarówno rezultaty osiągnięte w ogółem realizowanych przewozach, jak i kolejowych. Minimalny spadek miał miejsce w transporcie drogowym.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Transport
Trudne rozmowy zarządu PKP Cargo ze związkowcami
Transport
Trans Polonia skokowo zwiększy skalę działalności i wyniki
Transport
PKP Cargo planuje wypracować zysk netto pod koniec przyszłego roku
Transport
PKP Cargo złożyło do sądu plan restrukturyzacyjny
Transport
Zarząd PKP Cargo ma alternatywę do zwolnień grupowych
Transport
PKP Cargo zamierza pozbyć się zbędnych węglarek