Jednym z kluczowych obszarów rozwoju działalności grupy PKP Cargo są inwestycje i rozbudowa oferty w segmencie przewozów i przeładunków kontenerów. – W tym roku spodziewamy się kilkunastoprocentowej dynamiki wzrostu liczby przewiezionych kontenerów. Swój optymizm opieramy na tym, iż cały czas rosną systematycznie transporty w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku oraz przewozy z/do portów morskich oraz z/do terminali intermodalnych w głębi kraju – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.
Dodaje, że udział przewozów intermodalnych (realizowanych przy wykorzystaniu co najmniej dwóch środków transportu) w przewozach kolejowych ogółem jest w Polsce niższy niż w innych krajach europejskich o podobnym poziomie PKB. Z tego powodu nasz kraj stara się także w tym aspekcie doganiać Europę, co również zapowiada coraz większą ilość przesyłek intermodalnych, jakie będą wożone pociągami giełdowej grupy.
Unijne wsparcie
PKP Cargo na pytane o nowe kierunki, w ramach których chciałoby realizować kolejne przewozy kontenerów, odpowiada, że ich nie wyznacza, gdyż to zależy od zleceń klientów. – Jesteśmy gotowi na uruchomienie nowych relacji przewozowych, jeśli takie zapotrzebowanie pojawi się na rynku. Dostrzegamy oczywiście pewne trendy, analizujemy rynek, oceniamy, gdzie, na jakich kierunkach można spodziewać się wzrostu potoku pociągów i się do tego przygotowujemy, ale to zawsze klient będzie decydował, gdzie PKP Cargo zawiezie mu towar – przekonuje Warsewicz.
W przewozy i przeładunki kontenerów grupa inwestuje nie tylko środki własne, ale i zabiega o unijne wsparcie. I tak spółka matka wystąpiła o dofinansowanie zakupu taboru. Chodzi o platformy i wagony do przewozów intermodalnych oraz wielosystemowych lokomotyw. Z kolei PKP Cargo Centrum Logistyczne Małaszewicze stara się o wsparcie dla prac budowlano-montażowych w swoim terminalu intermodalnym wraz z zakupem urządzeń technicznych i maszyn do przeładunku kontenerów. Giełdowa firma nie wie jeszcze, kiedy konkursy zostaną rozstrzygnie.
Lepsze wyniki
PKP Cargo informuje, że od początku roku transport i przeładunki kontenerów charakteryzują się kilkunastoprocentowymi wzrostami. Grupa najwięcej tego typu przewozów realizuje między polskimi portami morskimi a terminalami zlokalizowanymi głównie w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Radomsku, Sławkowie. Ponadto przewozi ładunki między portami a magazynami międzynarodowych koncernów działających w Polsce.