Chodzi o Vest Trans Rail SRL z siedzibą w Ploiesti oraz Ferest Logistics SRL i Romcargounit SRL, które z kolei mają swoje biura w Bukareszcie. Wszystkie są powiązane kapitałowo i biznesowo. Ich działalność koncentruje się na świadczeniu usług kolejowych przewozów towarowych na rumuńskim rynku. PKP Cargo nie podało, kto jest ich właścicielem ani z jakimi konkretnie udziałowcami prowadzi rozmowy. Z naszych informacji wynika, że podmiotem wiodącym w tych negocjacjach po stronie rumuńskiej jest spółka Vest Trans Rail SRL. To przewoźnik kolejowy, którego pociągami transportowane są zarówno towary masowe, jak i intermodalne (kontenery), również w komunikacji międzynarodowej.
– Podmioty, które ewentualnie kupi PKP Cargo, kontrolują około 4 proc. tamtejszego rynku kolejowych przewozów towarowych – informuje Krzysztof Losz, rzecznik prasowy giełdowej spółki. W 2017 r. na całym rumuńskim rynku tzw. praca przewozowa wyniosła 13,6 mld tonokilometrów. Są to ostatnie dane opublikowane przez IRG Rail, organizację zrzeszającą regulatorów rynku kolejowego z 31 państw europejskich. Rozpoczęcie rozmów o przejęciu rumuńskich firm stanowi element realizacji strategii grupy PKP Cargo na lata 2019–2023 w zakresie jej zagranicznej ekspansji na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z tym stosunkowo niedawno zależna czeska spółka AWT nabyła udziały w słoweńskiej firmie Primol-Rail. Dzięki niej grupa ma możliwość świadczenia usług przewozowych i logistycznych w Słowenii, zwłaszcza na trasie do i z adriatyckiego portu Koper.
We wrześniu PKP Cargo informowało o rozpoczęciu rozmów dotyczących nabycia udziałów w firmie P.U. Hatrans, która jest organizatorem połączeń kolejowych na trasie Łódź–Chengdu i Xiamen. Pierwsze z tych miast znajduje się w centralnych Chinach, a drugie na wybrzeżu tego państwa nad Zatoką Tajwańską. To przejęcie ma się z kolei przyczynić do realizacji strategii w zakresie budowania silnej pozycji grupy na Nowym Jedwabnym Szlaku (przewozy na trasie Chiny–UE). TRF