Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo, zauważa, że w 2020 r. mocno zmalały przewozy towarów masowych.
W tym roku PKP Cargo spodziewa się przede wszystkim dalszego wzrostu przewozów intermodalnych (kontenerów). – Zapowiadane przez GDDKiA oraz PKP PLK przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych powinno spowodować zwiększenie przewozu kruszyw. Możemy też liczyć na niewielki wzrost przewozów węgla z powodu wyższej konsumpcji energii zimą i konieczności uzupełnienia zapasów przez elektrownie – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo. Jego zdaniem trudno natomiast już teraz prognozować te kategorie ładunków, w których przewozy będą w tym roku spadać, zwłaszcza że ubiegły rok przyniósł zniżki w większości grup towarowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zależna od Orlenu firma w biznesie intermodalnym pozyskuje nowe kontrakty oraz realizuje przewozy w ramach zasobów i kompetencji. Na razie nie planuje inwestycji w tym obszarze. Istotnego ożywienia spodziewa się dopiero po 2030 r.
Na nadchodzące miesiące zapowiedziano m.in. oddanie kolejnych kilometrów autostrady A2 łączących Białą Podlaską z Warszawą, drugi fragment Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej pomiędzy Żukowem i węzłem Gdańsk Południe czy odcinek S7 Modlin – Czosnów.
Udział transportu intermodalnego w całym rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce rośnie. Z wolumenami jest słabiej, ale firmy wierzą, że w długim okresie intermodal ma dobre perspektywy.
Spółka inwestuje m.in. w logistykę magazynową oraz transport przesyłek nieskonteneryzowanych. Równolegle prowadzi wewnętrzne działania optymalizacyjne, które wspierają jej efektywność i podnoszą jakość obsługi.
Spotkanie w sprawie zawieszenia zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy nie przyniosło żadnych efektów. Kolejne odbędzie się 17 lipca. Związkowcy nie chcą też zmian w strukturze organizacyjnej spółki.
Akwizycja holenderskiej firmy Nijman/Zeetank to nie tylko wzmocnienie w kluczowych dla giełdowej spółki przewozach produktów chemicznych i paliw, ale i możliwość rozwoju na perspektywicznym rynku transportu intermodalnego.