7,5 mld zł przychodu wykazały łącznie w I kwartale 2022 roku grupy Orange Polska, Cyfrowego Polsatu i T-Mobile Polska – wynika z obliczeń „Parkietu". To nieznacznie więcej niż w podobnym okresie 2021 r. Najwyraźniej – o 2 proc. do 1,58 mld zł – urosły przychody T-Mobile, najmniejszego reprezentanta tzw. wielkiej czwórki w sektorze. Drugie miejsce pod względem tempa wzrostu należało do Orange Polska (0,4 proc.), a trzecie do Grupy Cyfrowy Polsat, która utrzymała obroty sprzed roku (z pominięciem cięć stawek hurtowych w rozliczeniach międzyoperatorskich mówi o 3-proc. wzroście).

W sektorze widać było nadal dążenie do poprawy rentowności. Koszty Orange Polska i T-Mobile Polska spadły nieco szybciej niż rosły ich przychody. Na tym tle wyróżnia się Grupa Cyfrowy Polsat, która – z powodu sprzedaży infrastruktury sieci komórkowej Plus – notuje wyższe koszty, a jej wyniki spadły.

Wzrost przychodów telekomunikacyjni giganci zawdzięczają widocznym także w tej branży podwyżkom średnich cen usług.

Można założyć, że to dzięki nim mimo akcji pomocowej i rozdawania darmowych starterów uchodźcom z Ukrainy w Grupie Cyfrowy Polsat zanotowano wzrost średniej opłaty od użytkownika telefonii na kartę (ARPU). Wskaźnik ten był wyższy niż w I kwartale 2021 r., jak i w IV kwartale 2021 r. Grupa nie zdradziła wcześniej, ile darmowych starterów rozdała. Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu pytana, czy gdyby nie akcja pomocowa, ARPU byłoby jeszcze wyższe – unikała odpowiedzi.

Zachowanie tego wskaźnika zgodne z intuicją widoczne jest natomiast w danych Orange Polska. Tu średnia opłata od użytkownika telefonii na kartę w I kwartale br. była niższa niż rok temu i mniejsza niż w ostatnim kwartale 2021 r. Wyniosła 18,5 zł (opłata detaliczna plus hurtowa), podczas gdy rok temu 20 zł.

Na podstawie danych telekomów ze względu na ich różne podejście do prezentacji nie można już oszacować wielkości rynku pod względem liczby kart SIM (użytkowników). Można natomiast wskazać, że – co było do przewidzenia i o czym pisaliśmy – miniony kwartał był kwartałem telefonii na kartę. Trzy sieci komórkowe aktywowały w tym czasie przynajmniej 0,7 mln kart SIM. Najwięcej – 307 tys. – Orange Polska, który zakończył kwartał z 17,3 mln kart SIM ogółem. T-Mobile Polska zwiększył w tym czasie statystyki kart do 11,85 mln