Idealny inżynier

Jaki jest idealny inżynier i naukowiec? Czy masz cechy takiej osoby i potrafisz je przedstawić swojemu pracodawcy? Porównaj swoje zalety z najlepszymi.

Publikacja: 12.06.2003 14:29

Na początku lat dziewięćdziesiątych dwaj amerykańscy konsultanci, Robert Kelley i Janet Caplan, analizowali pracę inżynierów i naukowców zatrudnionych w Bell Laboratories - jednych z najlepszych laboratoriów naukowych w USA. Kelley i Caplan próbowali ustalić, dlaczego jedni inżynierowie pracują znacznie lepiej od innych, mimo że mają podobne doświadczenie, wykształcenie i zaplecze badawcze. Okazało się, że klucz tkwi w umiejętnościach interpersonalnych, pozwalających na efektywną współpracę z innymi. Było to zaskoczeniem dla samych badaczy. Przecież, myśląc o zdolnym naukowcu, zwykle wyobrażamy sobie rozczochranego indywidualistę, który ma problem z wytłumaczeniem innym swoich badań. Jednak, zdaniem szefów Bell Laboratories, takie cechy dobre są na uniwersytecie. Projekty, które realizuje się w laboratoriach wielkich korporacji są bardzo złożone technicznie, ale wymagają - w konkurencyjnym wyścigu - szybkiej realizacji. Jedna osoba nie jest w stanie temu podołać. Dlatego naukowcy muszą pracować w zespołach.

Z tą opinią zgadza się Agnieszka Nowaczkiewicz z polskiej centrali Motoroli. Ten telekomunikacyjny koncern stworzył pod Krakowem swoje centrum oprogramowania, zatrudniając sporą grupę inżynierów i naukowców. - Model pracy zespołowej pracy jest szczególnie bliski naszym inżynierom w Centrum - twierdzi Agnieszka Nowaczkieiwcz - Zespoły inżynierów pracują głównie przy projektach, w których każdy inżynier ma pewną rolę czy zadanie do odegrania. Przy każdym projekcie role się powtarzają, przy czym inżynierowie mają możliwość wyboru roli, w której się czują najlepiej. Pracy zespołowej towarzyszy duża ilość spotkań, które sprzyjają wewnętrznej komunikacji w grupie. Takie spotkania odbywają się na wszystkich etapach projektu - od ustalenia poszczególnych ról w zespole, poprzez weryfikację zadań, aż do końcowego etapu projektu.

Z badań Kelley'a i Caplana, wynika, że najlepsi inżynierowie łączą wiedzę techniczną z umiejętnościami zespołowymi:

umiejętność wyznaczania wspólnych celów, dzielenie się odpowiedzialnością i koordynacja wysiłków poszczególnych członków zespołu,

łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi, dzielenia się wiedzą i pomysłami

promowanie współpracy, rozwiązywanie konfliktów i godzenie sprzecznych celów poszczególnych jednostek czy grup

komunikatywność, zdolność prezentowania skomplikowanych pomysłów czy rozwiązań

inicjatywa, rozumiana jako przyjmowanie odpowiedzialności nie tylko za wyznaczone zadania, ale i dobrowolne wyznaczanie sobie dodatkowych celów i generowanie innowacyjnych pomysłów.

umiejętność zarządzania samym sobą, czyli planowanie własnego rozwoju zawodowego, regulowanie własnego zaangażowania w wykonywane obowiązki i zarządzanie czasem,

perspektywiczne spojrzenie, czyli nie tylko widzenie swojej pracy w szerszym kontekście, ale i umiejętność spojrzenia na nią oczami klienta, dostawcy czy szefa,

partnerstwo, definiowane jako wola pomagania kierownictwu w osiąganiu celów firmy, ale z jednoczesną umiejętnością kształtowania własnej opinii a nie poleganie wyłącznie na zdaniu szefa.

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją