„Nie maleje presja konkurencyjna operatorów telewizji kablowych, których udział w rynku rośnie" – przyznaje w komentarzu do wyników za I półrocze.
Udział UPC Polska, Multimediów Polska czy Vectry w rynku stacjonarnego Internetu szacowany jest już na 29,5 proc., jeśli chodzi o liczbę abonentów, i na 28,5 proc. pod względem wartości. Przychody kablarskiej branży z tego tytułu można więc szacować na 0,5 mld zł.
Według szacunków „Rz" pięć największych sieci telewizji kablowych zdobyło w I połowie tego roku niemal 107 tys. abonentów, czyli 88 proc. wszystkich nowych. Najbardziej powiększyły się bazy klientów Internetu w UPC (33,8 tys.) i Multimediach (ponad 40 tys.), przy czym ta ostatnia firma zawdzięcza zmianę także przejęciu Streamu.
W samym II kwartale marketingową walkę o nowych klientów na oferty wygrała natomiast gdyńska Vectra, która, przyłączyła w tym czasie ponad 10 tys. abonentów, czyli więcej niż największa sieć kablowa. UPC zdobyło bowiem w minionym kwartale 9,6 tys. użytkowników usługi dostępowej. W tym samym czasie grupa TP straciła 4 tys. abonentów (w II kw. 2 tys.).
Kablówki czują spowolnienie, ale chcą rosnąć szybciej, niż wskazują prognozy dla całego segmentu, mówiące o około 6-proc. przyroście liczby abonentów. – W 2011 r. wzrost wynosił około 8 proc. W tym roku liczymy na większy, 10-, 12-proc., wynikający zarówno z przejęć sieci, jak i nowej oferty – mówi Janusz Kosiński, prezes i współwłaściciel wielkopolskiej Inei.