Mabion otrzymał wszystkie zgody w Gruzji

Biotechnologiczna spółka z NewConnect uzyskała zgodę gruzińskiego Ministerstwa Zdrowia, instytucji ewidencjonującej badania kliniczne, na rejestrację badań leku MabionCD20 w tym kraju.

Aktualizacja: 16.02.2017 03:04 Publikacja: 07.01.2013 11:11

Mabion otrzymał wszystkie zgody w Gruzji

Foto: spółka

Wcześniej spółka otrzymała zgodę łącznie ośmiu gruzińskich komisji bioetycznych. Gruzja jest pierwszym krajem, w którym rozpoczną się badania kliniczne nad lekiem MabionCD20. Jest on stosowany w terapii nowotworów krwi i reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Podania MabionCD20 pacjentom ruszą w najbliższych tygodniach i będą realizowane w 8 ośrodkach. W toku są procedury zmierzające do rejestracji badań klinicznych już w 6 z 8 planowanych państw, w tym w 4 krajach – Gruzji, Polsce, na Litwie i w Rosji – komisje bioetyczne wyraziły zgodę na prowadzenie badań. O uzyskaniu zgody komisji bioetycznej na prowadzenie badań klinicznych w tym ostatnim kraju firma poinformowała w ubiegłym tygodniu.

Podanie MabionCD20 pacjentom jest podstawowym i najważniejszym badaniem farmaceutyku, dowodzącym kliniczną równoważność z lekiem referencyjnym. - Światowa sprzedaż MabThera, czyli leku referencyjnego do MabionCD20, szacowana jest na 4,6 mld euro rocznie. Aktualnie prowadzimy działania zmierzające do rejestracji naszego produktu w Europie. Gruzja to pierwszy na liście 8 krajów, w którym możemy rozpocząć badania kliniczne i oczekujemy, że już wkrótce otrzymamy stosowne pozwolenia także w kolejnych państwach – mówi Maciej Wieczorek, prezes Mabionu. - Docelowo zamierzamy wprowadzić MabionCD20 do sprzedaży także w pozostałych regionach świata, m.in. w państwach o słabiej uregulowanym systemie rejestracji leków biopodobnych. Całą procedurę przeprowadzimy we współpracy z renomowanymi lokalnymi firmami farmaceutycznymi, co zagwarantuje sprawne wprowadzenie leków na te rynki - dodaje.

Procedura badań klinicznych nad MabionemCD20 realizowana jest równolegle w kilku krajach. W każdym państwie zgodę na rejestrację musi wyrazić zarówno instytucja ewidencjonująca badania kliniczne – np. ministerstwo zdrowia, jak i komisja bioetyczna. W niektórych krajach funkcjonuje centralna komisja bioetyczna, w innych znajduje się kilka takich ośrodków. Dopiero uzyskanie decyzji wszystkich instytucji oznacza, że dokumentacja spełnia wszystkie wymogi prawne. Dodatkowo, przepisy obowiązujące w niektórych krajach wymagają pozytywnej decyzji komisji bioetycznych, aby wniosek mógł zostać złożony do instytucji ewidencjonujących badania kliniczne.

W listopadzie ubiegłego roku roku spółka otrzymała dokument informujący o zakończeniu wspólnej procedury Scienti?c Advice w Europejskim Urzędzie ds. Leków (EMA) i Amerykańskiej Agencji ds. Żywności (FDA) w zakresie rozwoju jakościowego oraz klinicznego leku MabionCD20. W ramach procedury spółka przedstawiła wyniki kolejnych badań jakościowych i w kluczowych zagadnieniach uzyskała pozytywną opinię i akceptację przyjętych rozwiązań. Tym samym zmniejszyło się ryzyko regulacyjne przy uzyskiwaniu dopuszczenia leku MabionCD20 do obrotu oraz potwierdziła się możliwość rozpoczęcia przygotowywania planów regulacyjnych i marketingowych na rynku USA. W ramach prowadzonej procedury spółka uzyskała również potwierdzenie przyjętych i uzgodnionych założeń oraz dokumentacji badań klinicznych, które pozwolą na potwierdzenie klinicznej równoważności leku MabionCD20 z lekiem referencyjnym MabThera po zakończeniu programu klinicznego.

 

Procedura badań klinicznych MabionCD20

zawarcie umów z około 60 ośrodkami w Europie

złożenie wniosków o zgody komisji bioetycznych i instytucji ewidencjonujących badania kliniczne – 6 państw

uzyskanie zgody komisji bioetycznych w każdym kraju – (Polska, Litwa, Rosja, Gruzja)

uzyskanie zgody instytucji ewidencjonujących badania kliniczne – Gruzja

rejestracja badań klinicznych w każdym kraju – Gruzja

wytworzenie serii leku do podań pacjentom

podanie leku pacjentom

Technologie
Artifex pokazał wyniki. Jak sobie radzi?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Fabrity liczy na więcej szczęścia w 2025 roku
Technologie
Przełomowe innowacje ruszą z kopyta?
Technologie
W 2025 r. Vigo celuje w wyższe przychody
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
CD Projekt chce wypłacić sto milionów
Technologie
Creotech: 300 zł po raz pierwszy. Ile warte są akcje?