Agencja Rozwoju Mazowsza rozstrzygnęła w środę przetarg na wykonawcę projektu. Najlepszą ofertę złożyło konsorcjum: KT Corporation, Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, Biatel Telekomunikacja, Biatel BIT, KBTO. Jej wartość to 458 mln zł brutto.  Przedstawiciele giełdowej spółki nie ujawnili, jaka część z tej kwoty przypadnie na Asseco Poland.

Oferta koreańsko-polskiego konsorcjum okazała się lepsza niż propozycja OMSS (Otwarte Mazowieckie Sieci Szerokopasmowe). Właścicielami tego podmiotu są: Telekomunikacja Polska, TP Teltech i Hawe. OMSS za realizację zadania żądał 475 mln zł brutto, czyli więcej niż budżet zarezerwowany na przedsięwzięcie. Wcześniej do złożenia ofert w postępowaniu zaproszone były też firmy Atende (d. ATM SI) oraz BT Poland.

Cena, inaczej niż w większości kontraktów publicznych, nie była jedynym kryterium wyboru najlepszej oferty. Miała tylko 65-proc. wagę. Zamawiający brał też pod uwagę inne kryteria ekonomiczne i jakościowe. Jednak to właśnie cena, patrząc po punktach przyznawanych w poszczególnych kryteriach, zdecydowała o ostatecznym zwycięstwie.

Sieć szerokopasmowa (w technologii światłowodowej), która powstanie na Mazowszu, będzie składała się z 3,7 tys. km tras światłowodowych, 42 węzłów szkieletowych, 308 węzłów dystrybucyjnych i czterech technicznych. W zasięgu sieci znajdzie się 90 proc. ludności Mazowsza.

Przyłącz się do dyskusji na forum parkiet.com