Brian Krzanich, który od 2 maja kieruje Intel Corporation (jako CEO) oczekuje, że popyt na komputery i rozmaite podzespoły nie zmniejszy się w przyszłości. Zapowiada, że koncern mocno postawi na procesory Intel Atom oraz Core, a także układy typu SoC (system-on-a-chip). „Wykorzystamy wszelkie możliwości ugruntowania swojej pozycji na rynku. Krokiem w tym kierunku jest położenie szczególnego nacisku na tworzenia produktów najwyższej jakości dla błyskawicznie rozwijającego się rynku urządzeń mobilnych" – mówi, cytowany w komunikacie towarzyszącym publikacji wyników za II kwartał.

W tym okresie Intel miał 12,8 mld dolarów przychodów czyli 2 proc. więcej niż kwartał wcześniej i nieco mniej niż oczekiwali analitycy (12,89 mld dolarów). W rozbiciu na grupy produktowe najszybciej, bo o 6,1 poc. (w porównaniu z I kwartałem), do 2,7 mld dolarów, rosły przychody ze sprzedaży grupy Data Center. Przychody grupy PC Client zwyżkowały o 1,4 proc., do 8,1 mld dolarów (7,5 proc. mniej rok wcześniej). Równocześnie Intel zwiększył też marżę brutto na sprzedaży do 58,3 proc. z 56,2 proc. (rok temu wskaźnik był jednak o 5 pkt. proc. wyższy). Dzięki temu zysk operacyjny sięgnął 2,7 mld dolarów wobec 2,5 mld dolarów rok wcześniej. Zysk netto  skurczył się jednak, w stosunku do I kwartału o 2,4 proc. do 2 mld dolarów. Zysk na akcję wyniósł zatem 0,39 dolara czyli był zgodny z tym, co oczekiwał rynek. W II kwartale Intel wygenerował również 4,7 mld przepływów gotówkowych z działalności operacyjnej co pozwoliło mu na wypłatę 1,1 mld dolarów dywidendy i odkupienie 23 mln swoich akcji zwykłych za 550 mln dolarów. „W II kwartale zrealizowaliśmy założone cele oraz zaprezentowaliśmy kilka kluczowych produktów" - skomentował wyniki Krzanich.

Kierowana przez niego spółka liczy, że wakacyjny kwartał przyniesie poprawę wyników. Koncern liczy, że w tym okresie sprzedaż sięgnie ok. 13,5 mld dolarów a marża brutto ok. 61 proc. Intel zamierza też kontynuować wydatki rozwojowe. Na badania i rozwój oraz fuzje i przejęcia chce przeznaczyć w III kwartale ok. 4,8 mld dolarów.

Na bazie wyników za I półrocze Intel zweryfikował jednak nieco swoje oczekiwania co do całego roku. Zakłada, że całoroczna sprzedaż będzie zbliżona do danych za 2012 r. choć wcześniej zakładał łagodny wzrost o kilka punktów procentowych. Marża brutto sięgnie 59 proc. (było 60 proc.). W związku z tym koncern zdecydował się nieco (o 200 mln dolarów) ograniczyć wydatki na badania i rozwój oraz fuzje i przejęcia. Wydatki na ten cel wyniosą 18,7 mld dolarów. Mniejsze niż planowano będą też wydatki kapitałowe. W skali całego roku pochłoną 11 mld dolarów czyli 1 mld dolarów mniej niż we wcześniej przyjętych założeniach.

Inwestorzy chłodno zareagowali na raport finansowy Intela za II kwartał. Na zamknięciu środowej sesji wNowym Jorku akcje kosztowały po 24,15 dolarów czyli 0,4 proc. mniej niż dzień wcześniej.