Przypomnieć należy, że w efekcie ugody Sferia uzyskała wymianę wadliwych częstotliwości na blok pasma z cennego zakresu 800 MHz, czyli tzw. dywidendy cyfrowej. Zobowiązała się więc, że nie będzie startowała w nadchodzącej aukcji i przetargach na dywidendę cyfrową. Podobnie jej inwestorzy.
Podmiotami, które zawarły ugodę z MAiC obok Sferii są Delas, Bithell Holdings, Juvel oraz jedna osoba fizyczna określona w komunikacie ministerstwa „JS" (to najprawdopodobniej pierwsze litery imienia i nazwiska biznesmena Jacka Szymońskiego).Według MAiC, Delas jest firmą zarejestrowaną na Malcie, a Juvel i Bithell na Cyprze, a dane o ich właścicielach są ogólnie dostępne w tamtejszych rejestrach, ale nam resort ich podać nie chciał. Jak wygląda procentowe zaangażowanie inwestorów w Sferii – nie wiemy.
1,6 mld zł to minimalna kwota, jakiej UKE spodziewa się po nadchodzącej aukcji pasma
Wiadomo natomiast, że Delas to nazwa wehikułu, poprzez który Zygmunt Solorz-Żak sprawuje kontrolę nad Elektrimem. Poprzez Bithell inwestował w biotechnologiczną firmę Bioton. Według komunikatów w 2011 r. Bithell był firmą zależną Delas.
Gawłowski dopytywany, czy w świetle ugody inne firmy Zygmunta Solorza-Żaka, np. Polkomtel, mogą startować po częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej, potwierdził, że ich warunki porozumienia nie dotyczą.