Silniejszą pozycją na rynku usług dla klientów międzynarodowych, większą zdolnością do świadczenia klientom biznesowym ogólnoeuropejskich usług i uzupełnieniem mobilnej infrastruktury w krajach, gdzie posiada ograniczoną stacjonarną infrastrukturę dostępu (m.in. w Czechach i Polsce) – tak DT wyjaśnia przypieczętowaną ostatecznie umowę zakupu zarejestrowanego w naszym kraju GTS Central Europe.

Jeśli pozwolą urzędy antymonopolowe, DT kupi GTS na czterech rynkach: w Polsce, Czechach, na Węgrzech i w Rumunii. Czyli bez biznesu słowackiego, który pozostanie w rękach sprzedającego: konsorcjum funduszy inwestycyjnych Columbia Capital, Harbour Vest Partners, Innova Capital i M/C Partners.

Niemiecka grupa zapłaci za prawie całą grupę GTS 546 mln euro. Wycena przejmowanych aktywów stanowi 6,3-krotność zysku EBITDA osiąganego przez nabywane firmy. Bez biznesu w Słowacji GTS wypracował w ub.r. 347 mln euro przychodów i 87 mln euro EBITDA. Dla porównania GTS Poland, który ma zostać połączony z T-Mobile Polska, zanotował w ub.r. 478 mln zł przychodów i 138 mln zł EBITDA.

Z GTS-em w grupie T-Mobile Polska łatwiej będzie realizować cele i konkurować o klientów z Orange Polska czy Polkomtelem, operatorem sieci Plus, który stacjonarnych usług telekomunikacyjnych nie oferuje, a który miał zawsze największy udział w segmencie usług mobilnych dla dużych firm.