Uwaga na Magna Polonia. Blisko ważna decyzja UOKiK

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał uzasadnienie do wyroku z 19 czerwca, którym SOKIK uchylił decyzję urzędu antymonopolowego z 2011 roku o karach dla czterech sieci komórkowych - Polkomtela, P4, Orange Polska i T-Mobile Polska - za zmowę na rynku telewizji mobilnej.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:02 Publikacja: 28.08.2015 11:59

Adam Jasser, prezes UOKiK

Adam Jasser, prezes UOKiK

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski md Mateusz Dąbrowski

To oznacza, że w najbliższym czasie można się spodziewać decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy odwoła się od decyzji SOKiK-u, czy też nie.

Jak do tej pory na pytania w tej sprawie UOKIK odpowiadał, że uzasadnienia jeszcze nie otrzymał.

"W sprawie niniejszej Prezes UOKiK uznał, że operatorzy stosowali określone środki służące koordynacji zachowań, które miały oparcie w ich zgodnej woli wspólnego oddziaływania na rynek, w szczególności na relacje każdego z nich z (...). Zdaniem Prezesa porozumienie operatorów, które nie przybrało formy wiążącej umowy, było realizacją wspólnego planu kształtowania relacji z (...) i ograniczyło zakres decyzji rynkowych podejmowanych przez każdego (...) samodzielnie.

W ocenie Sądu opisane w decyzji zachowania operatorów nie dowodzą, że były realizacją wspólnego planu kształtowania relacji z innym przedsiębiorą tj. z (...), a ponadto zachowania operatorów dotyczące ich relacji z (...) były adekwatne do istniejących warunków rynkowych oraz były urzeczywistnieniem realizacji wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego jakim było utworzenie za zgodą Prezesa UOKiK wspólnego przedsiębiorcy, który miał być hurtowym dostawcą usługi telewizji mobilnej w systemie (...)." - czytamy m.in. w uzasadnieniu SOKIK-u.

"Zdaniem Sądu wystąpienie na rynku skutku w postaci niewdrożenia usługi telewizji mobilnej w technologii (...) nie tylko, że wynikało z niezależnych od operatorów przyczyny to także operatorzy nie ponosili za niego odpowiedzialności gdyż samodzielnie wyrobili sobie opinię na temat oferty hurtowej a ich decyzja nie była uzależniona od stanowiska pozostałych operatorów" - czytamy również.

Decyzja UOKIK ws. apelacji będzie materialnie istotna zarówno dla czterech sieci komórkowych (niektóre utworzyły rezerwy w związku z nałożonymi karami).

Czeka także na ruch urzędu antymonopolowego spółka Magna Polonia, która była udziałowcem spółki Info-TV-FM - niedoszłego beneficjenta współpracy z sieciami komórkowymi. Info -TV-FM jako właściciel rezerwacji częstotliwości i autor oferty programowej dla telewizji mobilnej bezskutecznie starało się zainteresować operatorów komórkowych hurtową ofertą mobilnej telewizji.

Magna Polonia już raz oficjalnie zaprezentowała szacunki, jakie straty poniosła w związku z tym, że do realizacji planu Info-TV-FM nie doszło. Swoje roszczenia wobec operatorów szacowała na ponad 600 mln zł.

UOKIK stwierdził zmowę telekomów, gdy kierowała urzędem Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. W korespondencji z rpkom.pl wyraziła niedawno opinię, że gdyby losy sprawy zależały od niej - UOKIK odwołałby się od decyzji SOKIK. Obecnie urzędem kieruje Adam Jasser.

Treść można znaleźć na stronie kancelarii Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer.

Technologie
Enterprise Investors przejmuje giełdową spółkę. Będzie delisting
Technologie
Comp warty już ponad pół miliarda. Dlaczego akcje tak drożeją?
Technologie
21 proc. w dwa tygodnie. Analitycy przewidują, co teraz czeka CD Projekt
Technologie
Vigo robi krok naprzód w rozwoju HyperPIC
Technologie
DataWalk. Wyniki za pierwszy kwartał i patent w USA
Technologie
Vigo ma umowę z NCBiR. Otrzyma dofinansowanie na projekt HyperPIC. Akcje reagują