Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatni raz użyją do tego celu elektronicznego systemu. Niewykluczone, że tego samego dnia wyłonieni zostaną zwycięzcy licytacji trzech lub nawet czterech bloków pasma 800 MHz. Tak przynajmniej wynika z analizy Citi, którą wcześniej opisywaliśmy. Grający o pozostałe dwa bloki pasma zapewne w kolejnym tygodniu będą składać oferty w kopertach. W czwartek suma maksymalnych ofert w licytacji sięgnęła 7,99 mld zł.
Również w czwartek Sferia, operator współpracujący z grupą Cyfrowego Polsatu i Midasem, którego udziałowcem jest Zygmunt Solorz-Żak, podała, że złożyła skargę na działania ministra cyfryzacji Andrzeja Halickiego, autora rozporządzenia kończącego aukcję w ten sposób. Skarga nie dotyczy jednak rozporządzenia. W pozwie z 2 października Sferia zarzuca ministrowi, że bez podstaw nie uwzględnił jej planu inwestycyjnego przy zbieraniu informacji o tzw. białych plamach NGA, czyli miejscach pozbawionych Internetu o przepływności od 30 Mb/s w górę. Mapa tych obszarów pozwoliła określić miejsca, w których wskazane jest wsparcie budowy sieci ze środków unijnych zgromadzonych w programie Polska Cyfrowa. Nie tylko Sferia, ale i grupa Cyfrowego Polsatu walczy o to, aby projekty unijne nie niszczyły jej rynku. Po apelach Polkomtelu województwo mazowieckie zrezygnowało z budowy sieci w 17 miejscowościach. Z formalnego punktu widzenia unijne projekty nie powinny powstawać tam, gdzie już działa sieć NGA. Sferia, jako posiadacz bloku pasma 800 MHz i 2300 masztów, z których płynie sygnał w tym zakresie, uważa się za operatora NGA. – Według przepisów Unii LTE jako technologia spełnia warunki wymagane do likwidacji białych plam NGA – mówi Dariusz Trzeciak, członek zarządu Sferii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Technologiczna spółka podała wstępne dane za drugi kwartał. Przychody miały rosnąć, a są niższe niż rok wcześniej. Kiedy biznes nabierze tempa?
Ministerstwo kierowane przez Krzysztofa Gawkowskiego przygotowało nowelizację Megaustawy aby przyspieszyć budowę sieci dostępu do internetu. Szykuje się na trudny bój.
Technologiczna spółka podała wstępne dane za drugi kwartał. Jak należy je interpretować?
4 mld zł, które w najbliższych latach w innowacyjne przedsiębiorstwa chce zainwestować BGK, to ważny impuls dla rodzimych startupów. Dodatkowo w Europie w siłę rośnie trend wspierania spółek rozwijających technologie „dual-use”. W przyszłość można patrzeć z nadzieją.
Dlaczego chce zdjąć regulacje z Orange Polska, ile telekomy zainwestują w 5G, jaką ma wizję poczty, czy będzie kandydował na kolejną kadencję - mówi dr inż. Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
OpenAI wchodzi na rynek e-commerce, a popularny chatbot ma stać się platformą pośredniczącą w zakupach online. Czy asystent AI szukający dla nas i kupujący produkty wywróci rynek do góry nogami?