Te zmiany mają uprościć strukturę grupy i pozytywnie przełożyć się na jakość świadczonych usług.

Jeszcze nie wiadomo, jakie wyniki wypracowały w 2015 r. połączone firmy, ale wcześniej Asseco Poland szacowało, że ich łączne obroty mogły przekroczyć 230 mln zł, a zysk operacyjny 30 mln zł. Na razie nie ma planów wprowadzenia ADS na giełdę, ale opcja taka nie jest wykluczona, jeśli pojawi się zapotrzebowanie na kapitał.

Asseco Poland działa w ponad 40 krajach. Na Zachodzie biznes koordynuje spółka Asseco Western Europe, której struktura w ostatnim czasie również się zmieniała. Czy firma działa już w docelowym kształcie? – Istotnym elementem naszej strategii są akwizycje i dlatego nie definiujemy docelowego kształtu, stale rozwijając i dostosowując strukturę tej spółki do możliwości oraz szans rynkowych – odpowiada Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland. Dodaje, że na rynkach Europy Zachodniej w ubiegłym roku spółka dokonała kilku ważnych kroków. – Przykładem jest nabycie udziałów w firmie Exictos, która działa na rynkach afrykańskich i portugalskojęzycznych. Ponadto z uwagi na naszą strategię oraz plany rozwoju na rynkach wschodzących sprzedaliśmy firmę Matrix42 w Niemczech – wskazuje.

Na GPW jest też notowana firma Asseco Central Europe, w której Asseco Poland ma ponad 93 proc. udziałów. Nie ujawnia jednak, czy zamierza dokupić pozostały pakiet i wycofać ją z giełdy. Natomiast takie plany ma w stosunku do Infovide-Matriksa. Po przymusowym wykupie kontroluje już 100 proc. kapitału tej informatycznej firmy.

W 2015 r. z rynku głównego wycofano akcje 13 spółek. To o pięć więcej niż rok wcześniej. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wycofania z obrotu były przejęcia.