Wokół rozstrzyganego pierwszego konkursu na dofinansowanie inwestycji w sieci szerokopasmowe z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (do rozdysponowania jest 600 mln zł) zbiera się coraz więcej chmur. Wiadomo już, że wiele z ponad 200 obszarów pozbawionych szybkiego Internetu (NGA) nie zostanie w niego szybko wyposażonych, a teraz problemy ze znalezieniem gwarancji finansowania zgłaszają mali operatorzy, którzy potencjalnie beneficjentami mogą zostać.
Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej zaapelowała dziś do przedstawicieli sektora bankowego o nawiązanie współpracy w celu wypracowania oferty kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw startujących w konkursie.
Mali operatorzy, którzy zrzesza KIKE mają kłopoty z uzyskaniem kredytów zapewniających im finansowanie 15-25 proc. wkładu własnego, potrzebnego aby uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Spotkania, jakie odbywają się pod egidą Ministerstwa Cyfryzacji, w trakcie których ma zostać wypracowane nowe narzędzie finansowe uwzględniające specyfikę ISP, nie przyniosły jak do tej pory efektu. W nadchodzący piątek odbyć miało się robocze spotkanie z udziałem przedstawicieli państwowego BGK, ale wiadomo już, że bank nie ma nadal propozycji dla operatorów. Właściwe warsztaty poświęcone zagadnieniu zostały zaś przesunięte na 9 września.
Tymczasem, jak zauważa KIKE w apelu do instytucji bankowych, beneficjenci konkursu (jego rozstrzyganie trwa, wyłoniono do 22 sierpnia 60 zwycięskich projektów), mają 30 dni od daty ogłoszenia wyniku konkursu na podpisanie umowy o dofinansowanie z organizatorem - Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Aby móc to zrobić muszą spełnić warunek: wykazać, że mają wystarczające zasoby finansowe (potrzebne jest zabezpieczenie 50 proc. całości udziału własnego), aby zrealizować projekt.
- Operatorzy muszą przedłożyć CPPC bezwarunkową promesę kredytową, o ile firma nie posiada innego źródła finansowania udziału własnego. W przypadku MŚP kapitał własny jest zazwyczaj niewystarczający, a i realizacja inwestycji wymaga często dodatkowej gotówki. Dlatego ISP szukają różnych możliwości pozyskania finansowania, niezbędnego do realizacji projektów w ramach I naboru POPC 1.1. Brak zainteresowania sektora bankowego współpracą z operatorami może zaowocować tym, że na obszarach wykluczonych, głownie wiejskich i podmiejskich, nie zostaną wybudowane sieci – komentuje Piotr Marciniak, prezes KIKE.