Mają się zakończyć w końcem tego roku . Zamknięty zostanie dziennik „Metrocafe.pl", redukcje obejmą też redakcję papierowej „Gazety Wyborczej".
Jak podaje spółka, „przyczyną planowanych działań restrukturyzacyjnych, w tym ograniczenia zatrudnienia, są utrzymująca się rynkowa recesja w wydatkach na reklamę prasową oraz spadek sprzedaży egzemplarzowej prasy".
- Ustabilizowanie wyniku finansowego działalności prasowej wymaga głębokiej zmiany w modelu pracy redakcji oraz w wydaniach "Gazety Wyborczej", co wiąże się z ograniczeniem zatrudnienia w segmencie Prasa oraz reorganizacją pracy zespołów redakcyjnych. W ramach prowadzonego procesu transformacji działalności prasowej spółka skoncentruje się na rozwoju dziennika "Gazeta Wyborcza", rezygnując jednocześnie z wydawania bezpłatnego dziennika "Metrocafe.pl" z dniem 14 października 2016 r. – podano. Jak podaje Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze, zwolnienia dotkną tylko spółki Agora SA, a nie całej grupy (w skład której wchodzi jeszcze m.in. grupa radiowa, spółka reklamy zewnętrznej czy sieć kin Helios), w tym oprócz zespołu „Metrocafe.pl" pracowników papierowego wydania „Gazety Wyborczej".
Po ruszających teraz konsultacjach z samymi pracownikami i radą pracowników spółki, zwolnienia obejmą maksymalnie 135 osób ( to 6,8 proc. zatrudnionych w Agorze SA 3 października 2016 roku) i potrwają do końca tego roku. - Spółka przeprowadzi te trudne zmiany z dbałością o pracowników, oferując im szereg działań osłonowych i wspierających. Zarząd spółki 4 października 2016 roku zwróci się do związku zawodowego działającego przy spółce i rady pracowników spółki o przystąpienie do konsultacji w powyższej sprawie oraz powiadomi właściwy urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w spółce – podano w komunikacie.
Jak poinformowała Agora, jej celem strategicznym jest „ustabilizowanie wyniku działalności prasowej Spółki na rentownym poziomie oraz zapewnienie dziennikarskiej niezależności oraz bezpieczeństwa finansowego "Gazety Wyborczej" obecnie i w przyszłości". - Wprowadzane zmiany mają zapewnić dbałość o rozwój jakościowych treści przygotowywanych zarówno do wydania papierowego, jak i cyfrowego oraz intensywniejszy rozwój sprzedaży treści dziennika w formie cyfrowej – podano.