Jednym z filarów wzrostu ma być ekspansja zagraniczna. Za perspektywiczne szefostwo spółki uważa takie rynki, jak niemiecki, szwajcarski, austriacki, irlandzki czy brytyjski. – W przypadku Wielkiej Brytanii sprawa nieco się skomplikowała z powodu wyniku referendum. Jest duża niepewność co do skutków Brexitu. Mamy jednak nadzieję, że pesymistyczne prognozy się nie zrealizują – mówi Radosław Bednarski, wiceprezes OPTeamu.
Spółka zamierza postawić na wzrost organiczny, ale nie wyklucza akwizycji. – Mogłyby one nam ułatwić wejście na rynki zagraniczne. Nie interesują nas duże firmy, raczej małe i średnie. Na razie jesteśmy w tej kwestii na etapie planowania i nie mamy wytypowanej żadnej konkretnej firmy do przejęcia – komentuje Bednarski. OPTeam w ramach strategii planuje także rozwijać produkty i usługi w obszarze e-commerce. – Jestem przekonany, że nowe obszary, które chcemy uruchomić, będą stanowić wartościowe wsparcie dla skutecznej realizacji planów rozwoju spółki – przekonuje Wacław Szary, prezes OPTeamu.
Spółka chce również rozbudować czołowe obszary obecnej działalności i zakłada rozbudowę takich usług i produktów, jak m.in. systemy wykorzystujące karty elektroniczne, infrastruktura IT, systemy ERP, e-usługi dla uczelni i administracji publicznej. – Kluczowym elementem pozostaje dalszy rozwój dotychczasowych produktów firmy, które stanowią jej silną stronę. Istotny element to również efekt synergii biznesowej, którą uzyskujemy z tytułu współpracy z Polskimi ePłatnościami – zapewnia Janusz Bober, przewodniczący rady nadzorczej OPTeamu.
W czerwcu OPTeam za 112,5 mln zł sprzedał na rzecz Innovy AF 75 proc. akcji Polskich ePłatności. Pozyskane środki w lwiej części mają trafić na inwestycje, ale niewykluczone, że na transakcji skorzystają także akcjonariusze spółki. – Możliwe, że część z tej sumy wypłacimy w postaci dywidendy. Pieniądze zamierzamy spożytkować racjonalnie, a priorytetem są jednak inwestycje – podkreśla Bober.