Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koncern Google jest już potęgą o większej sile niż wiele państw. Badania nad SI mogą jeszcze bardziej umocnić jego pozycję.
– Sztuczna inteligencja jest przyszłością, nie tylko dla Rosji, ale również całego świata. Idą w ślad za nią kolosalne możliwości, ale też zagrożenia, które trudno przewidzieć. Kto zostanie liderem w tej sferze, ten będzie władcą świata – stwierdził prezydent Władimir Putin. Można się z nim nie zgadzać w bardzo wielu sprawach, ale w tym przypadku Putin trafił w samo sedno. Ten, kto stanie się liderem w badaniach nad sztuczną inteligencją oraz wdrażaniu opartych na niej technologii, ten będzie władcą świata. A przynajmniej jego rozwiniętej technologicznie części. Być może słowa Putina należy traktować jako wezwanie, by rosyjscy specjaliści mocniej zabrali się za prace nad tym zagadnieniem, bo jak na razie wygląda na to, że liderami w dziedzinie sztucznej inteligencji (SI) są wielkie amerykańskie koncerny technologiczne: Alphabet (Google), Microsoft czy Facebook. Koncerny, z których usług codziennie korzystamy i którym powierzamy ogromne ilości danych o naszym życiu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Urząd Komunikacji Elektronicznej pokazał najnowsze dane o przenoszeniu numerów telefonicznych w Polsce. Zobacz, kogo wybierali użytkownicy. I od kogo uciekali.
Przychody czterech największych prywatnych nadawców telewizyjnych w Polsce w 2024 r. urosły o niecałe 5 proc. Ich zarobki skoczyły dużo silniej. Jak radzili sobie główni gracze?
Pojawienie się komercyjnych, łatwo dostępnych i tanich modeli klasy GPT sprawiło, że hasło „sztuczna inteligencja” zaczęto odmieniać przez wszystkie przypadki. W którym miejscu jesteśmy i dokąd idziemy?
Spółka podpisała kontrakt o wartości do 113 mln zł. To dwa razy więcej niż wynosi wartość całej firmy na giełdzie. - Będziemy nadal składać oferty w postępowaniach ogłaszanych przez podmioty z sektora publicznego-mówi Piotr Żukowski z zarządu yarrl.
W minionym roku dostawcy usług dostępu do internetu, telefonii i płatnej telewizji zanotowali wzrost przychodów, ale wolniejszy niż w 2023 r. Mniej wydali na inwestycje, w tym w infrastrukturę – wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Poprawiająca się koniunktura makroekonomiczna i łagodzenie polityki pieniężnej pozwalają zakładać, że rynek M&A ponownie wejdzie w fazę ożywienia. Jednak nie będzie to już hurraoptymistyczna cyfrowa hossa, jaką obserwowaliśmy w minionych latach.