Dotyczy to Exatela (ma aspiracje, by z jednej strony obsługiwać administrację, a z drugiej biznes i operatorów), NASK-u, który będzie operatorem sieci internetu dla szkół i przygotowuje się do realizacji tego zadania, a ostatnio także Telkolu – spółki należącej do Polskich Kolei Państwowych.
Telkol powstał ze spółek PKP Utrzymanie i PKP Budownictwo, niegdyś zależnych od TK Telekom (kupiła go Netia), i koncentruje się na budowie sieci i serwisowaniu ich. Ma jednak aspiracje, aby świadczyć też usługi telekomunikacyjne i zwiększać przychody z obsługi firm spoza grupy PKP. – Chcemy rozwijać spółkę, chcemy też odbudowywać kompetencje, które kiedyś w grupie miał TK Telekom – mówił, inaugurując działalność Telkolu, prezes tej firmy Mirosław Gilarski.
Co na to Netia, właściciel TK Telekom (TK)? – Niezmiennie widzimy duży potencjał we współpracy z grupą PKP, w tym z nową spółką – zapewnia Karol Wieczorek, rzecznik Netii.
TK jest właścicielem sieci światłowodowej. Niewykluczone, że Netia liczy na swoiste uzależnienie grupy PKP od infrastruktury, którą przejęła wraz z kolejowym operatorem.
PKP PLK z grupy PKP mają wprawdzie w planach budowę sieci światłowodowej, ale na razie, przyznając kontrakt TK na transmisję danych, podały jednocześnie, że przygotowania do zmiany dostawcy potrwają minimum 18 miesięcy. Pytanie też, czy wówczas inny dostawca będzie mógł się obyć bez sieci TK.