Asseco mocno rozpycha się w Europie, ale też coraz częściej mówi o Stanach Zjednoczonych. Chciałoby tam zaistnieć w sektorze bankowym z własnymi rozwiązaniami, choć jednocześnie podkreśla, że tamtejszy rynek jest już mocno skonsolidowany i dojrzały. Ma jednak nadal bardzo duży potencjał.
Tymczasem mało kto wie, że już teraz rzeszowska grupa ma zbudowaną w USA całkiem solidną „bazę". Z danych, do których dotarliśmy, wynika, że w 2017 r. wypracowała na rynku amerykańskim przychody rzędu 1,3 mld zł. Były o 32 proc. wyższe niż rok wcześniej. Odpowiadały za niemal 15 proc. przychodów całej grupy, wobec 12,4 proc. (po przeliczeniu na złote) w 2016 r.
Asseco podkreśla, że notuje wzrost udziału sprzedaży pochodzącej z USA w całości przychodów dzięki rozwojowi organicznemu i zrealizowanym przejęciom. Działalność na tamtejszym rynku rzeszowska spółka rozpoczęła wraz z przejęciem izraelskiej grupy Formula Systems w 2010 r. W kolejnych latach biznes się rozrastał. W sumie od 2016 r. spółki z grupy Asseco przeprowadziły na rynku amerykańskim akwizycje o łącznej wartości niemal 580 mln zł.
Sektory pod lupą
Asseco ma ponad połowę udziałów w branżowym wskaźniku WIG-informatyka. Znaczącym graczem jest też Comarch, który swoje wyniki za III kwartał miał opublikować w piątek. Do czasu zamknięcia tego wydania gazety jeszcze nie trafiły na rynek. Rezultatami pochwaliło się natomiast Atende. Zarówno w samym III kwartale, jak i w ujęciu narastającym poprawiło wyniki. Warto odnotować, że sprzedaż spółki do sektora publicznego wzrosła ponaddwukrotnie, co potwierdza hipotezę, że wreszcie mamy do czynienia z ożywieniem w tej części rynku. Wzrosty w Atende to w dużej mierze efekt realizacji projektów dla sektora obronnego i służb mundurowych. Mocno w górę poszła też sprzedaż dla jednostek samorządu terytorialnego.
Przez pryzmat sektora publicznego często postrzegane jest też Asseco. Wprawdzie (według danych za I półrocze) stanowi on około 21 proc. przychodów grupy, ale nikła część tego tortu przypada na nasz kraj. Udział całej sprzedaży wygenerowanej w Polsce w I półroczu to około 15 proc.