Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.02.2019 05:00 Publikacja: 01.02.2019 05:00
Foto: Adobestock
Notowania tych spółek w ostatnich latach podlegały znaczącym wahaniom i w ślad za nimi wędrował też indeks. W czwartek oscylował w okolicach 2082 pkt. Krajowy rynek IT wprawdzie z roku na rok zwiększa swoją wartość, ale minione lata dla branży wcale nie były łatwe. Rosnące koszty wynagrodzeń, źle skonstruowane umowy i zastój na rynku zamówień publicznych przełożyły się na kłopoty takich firm, jak Qumak, Cube.ITG, Indata czy też Sygnity. Stosunkowo dobrze radzili sobie natomiast najwięksi gracze, którzy mają zdywersyfikowany biznes i gros przychodów wypracowują na rynkach zagranicznych. Zdaniem analityków trudno wskazać ewidentnych giełdowych faworytów w sektorze IT. Niektórzy zwracają uwagę na wspomniane już spółki z grupy Asseco oraz na Comarch, jeszcze inni na technologicznego LiveChata. Podkreślają, że dobra sytuacja fundamentalna to tylko jeden z czynników, przemawiających za inwestycją w te podmioty. Kolejnym jest dywidenda. W tym roku zyskiem podzielą się takie spółki, jak Asseco Poland, Asseco SEE, LiveChat czy Comarch – przy czym pod względem stopy dywidendy ten ostatni wypada stosunkowo słabo.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Decyzja Ministerstwa Finansów o kapitałowym wsparciu spółek pracujących nad zaawansowanymi technologiami może ożywić najbardziej perspektywiczną część rodzimego ekosystemu start-upowego. Może. Bo, aby plan się powiódł, potrzeba więcej działań.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Mamy ambicję, żeby z każdą nową grą sięgać coraz wyżej i to dotyczy również czwartej części „Wiedźmina” – mówi Piotr Nielubowicz, CFO, członek zarządu CD Projektu.
Producent gier zarobił na czysto w I kwartale 2025 r. o 15 proc. więcej niż rok temu. Wynik netto wsparły dodatnie różnice kursowe. Motorem biznesu nadal jest aplikacja Unsolved.
Zarząd informatycznej firmy ma nadzieję na sfinalizowanie kolejnego przejęcia. Płacić za nie chce akcjami, a akcjonariuszom proponuje dodatkową dywidendę.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Polska ma się stać zagłębiem najbardziej zaawansowanych technologii, niezależnym od zagranicznych dostawców. Wehikułem tej idei ma być PFR Deep Tech. Co na to eksperci?
W bieżącym roku motorem poprawy wyników mają być rosnące segmenty przemysłowy i wojskowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas