Światłowodowe prognozy

Orange Polska wierzy, że budowa sieci FTTH to przyszłość. Prognozy Idate pokazują jak daleka.

Publikacja: 18.03.2019 05:08

Światłowodowe prognozy

Foto: Adobestock

Dziesięć–dwanaście lat daje sobie na zwrot z inwestycji w światłowody Orange Polska. Wiele zależeć będzie od popularyzacji i sprzedaży łączy. Firma Idate pokazuje, jaka jest perspektywa na kolejnych sześć lat.

Ambitny plan

Najnowsze prognozy analityczno-konsultingowej firmy Idate przewidują, że w 2020 r. liczba abonentów korzystających ze światłowodowego dostępu do internetu w Polsce wyniesie 1,6 mln, a w zasięgu takiej sieci (w modelu FTTH/FTTB, czyli fiber to the home, lub fiber to the building) będzie 6,5 mln gospodarstw domowych. Oznacza to, że sieć wykorzystana byłaby w prawie 25 proc. i że liczba abonentów urośnie o około 130 proc. w porównaniu ze stanem na koniec września ub.r., a zasięg sieci o 63 proc.

Z dzisiejszej perspektywy prognozy dla zasięgu sieci wydają się realne, a statystyki abonentów optymistyczne. Przynajmniej gdy spojrzeć na największego gracza światłowodowego. Pod koniec 2018 r. Orange Polska miał 366 tys. abonentów FTTH, a w zasięgu sieci w tej technologii było 3,37 mln gospodarstw domowych. Stopień nasycenia sieci wynosił około 11 proc.

W perspektywie dwóch lat telekom ma bardzo przyspieszyć pozyskiwanie abonentów, bo – według opublikowanej w 2017 roku strategii – ich liczba ma urosnąć z końcem 2020 roku do około 700–840 tys. (telekom zapowiadał pięcio-, sześciokrotny wzrost klientów indywidualnych od poziomu 140 tys. w I półroczu 2017 r.).

Jeśli ta – jak mówi Paweł Puchalski, szef analityków w Santander BM– ambitna, ale realistyczna przy dzisiejszych wynikach sprzedaży prognoza zostanie zrealizowana, to w zestawieniu z szacunkami Idate do Orange Polska należeć będzie około 50 proc. abonenckiego rynku.

Drugi i trzeci gracz na rynku światłowodowego dostępu: Netia i Inea, nie podają prognoz. Obecnie mają po około 100 tys. abonentów światłowodowych łączy – wynika z naszych informacji. Reszta rynku to na przykład Multimedia Polska (przestały informować o zasięgu sieci światłowodowej) oraz rzesza średnich i zupełnie niewielkich operatorów usług dostępowych, także tych, którzy budują sieć internetu ze środków unijnych zgromadzonych w programie operacyjnym „Polska cyfrowa" (POPC).

43 proc. penetracji

Prognoza bardziej długoterminowa Idate mówi zaś, że w 2025 roku przy sieci docierającej do 10,8 mln gospodarstw domowych liczba abonentów korzystających z optycznego łącza wynosić będzie 4,6 mln, co daje wykorzystanie sieci na poziomie około 43 proc. Czy to realne założenia? – Trudno odpowiedzieć na takie pytanie bez głębszych analiz, ale patrząc tylko przez pryzmat aktualnej liczby klientów Inea i dodając do tego zakontraktowane już umowy w ramach POPC, podane prognozy nie wydają się przesadne – uważa Janusz Kosiński, prezes Inei.

Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku, uważa, że wiele zależeć będzie od tego, w jakim tempie światłowodom urośnie konkurencja w postaci nowej technologii mobilnej 5G.

Technologie
Artifex pokazał wyniki. Jak sobie radzi?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Fabrity liczy na więcej szczęścia w 2025 roku
Technologie
Przełomowe innowacje ruszą z kopyta?
Technologie
W 2025 r. Vigo celuje w wyższe przychody
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
CD Projekt chce wypłacić sto milionów
Technologie
Creotech: 300 zł po raz pierwszy. Ile warte są akcje?