Zdaniem większości respondentów, zmiana Internetu na światłowodowy umożliwia lub ułatwia podejmowanie różnych aktywności. Respondenci dostrzegają zmiany przede wszystkim w odniesieniu do oglądania filmów oraz prowadzenia rozmów audio/video – ustalili badacze.
Prawie 2/3 respondentów zadeklarowało, że internet światłowodowy pomaga im w codziennym życiu. Z kolei połowa badanych przyznaje, że wpływ on na sposób spędzania wolnego czasu i poczucie bycia „bliżej świata".
Światłowodowy dostęp do internetu częściej spełnia oczekiwania abonentów jeśli chodzi o prędkość łącza. Wśród posiadaczy abonamentu na internet światłowodowy 27 proc. jest „bardzo zadowolonych" z prędkości łącza. W przypadku innych technologii odsetek ten to tylko 12 proc..
Jest nadal grupa niezadowolonych, ale tu także widać różnice na korzyść światłowodu. „Bardzo niezadowolonych" i „raczej niezadowolonych" z prędkości Internetu w przypadku światłowodu jest w sumie 9 proc. badanych, a w przypadku innych technologii – w sumie 16 procent. Użytkownicy światłowodowego łącza deklarują, że rzadziej doświadczają zakłóceń.
Abonenci stacjonarnego łącza należą do bardzo lojalnych użytkowników telekomów. Świadczy o tym fakt, że 45 proc. ani razu nie zmieniło jeszcze dostawcy. Najważniejszym motywem zmiany dostawcy mogłoby być wprowadzenie limitu przesyłanych danych – wynika z badania.