Comp. Pomysły resortu rodzą pytania

Zarząd: nie ma powodu do istotnego wpływu zmian na pozycję rynkową grupy.

Publikacja: 08.08.2019 05:03

Comp. Pomysły resortu rodzą pytania

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Akcje Compu w środę lekko taniały, a ich cena utrzymywała się poniżej 60 zł. Dzień wcześniej kurs zaliczył aż 10-proc. spadek. Spółka nie podawała informacji, które mogłyby uzasadniać taką przecenę, ale niewykluczone, że inwestorów zaniepokoiła informacja o możliwych zmianach w przepisach. Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt rozporządzenia, dzięki któremu aplikacje w telefonach mogą zastąpić kasy fiskalne. A na tym ostatnim rynku mocną pozycję ma właśnie grupa Comp.

Zdaniem ekspertów, których prosiliśmy o komentarz, informacje podane przez ministerstwo można interpretować na wiele sposobów. Jeśli inicjatywa kas fiskalnych w postaci aplikacji w smartfonach miałaby faktycznie wejść w życie od 1 stycznia 2020 r., i to dla wszystkich podatników, to jest to negatywna informacja dla Compu, ponieważ największy popyt na kasy fiskalne online szacowany jest właśnie na przyszły rok.

Taki scenariusz wydaje się jednak mało realny. Pomysł MF jest dopiero na etapie projektu i konsultacji. Trudno przypuszczać, żeby w ciągu zaledwie pięciu miesięcy udało się stworzyć aplikację odpowiadającą wysokim restrykcjom pod względem zabezpieczenia danych czy homologacji, przy jednoczesnych zmianach regulacji prawnych. Te również rodzą wiele pytań.

Eksperci podkreślają, że ustawa o VAT dotyczy prawa, a nie obowiązku wydania rozporządzenia przez MF. Jeżeli nie wyda ono rozporządzenia, to nie będzie podstawy do stosowania nowego oprogramowania. Natomiast jeśli rozporządzenie się pojawi, to resort nie może nakazać stosowania kas mających postać oprogramowania – będzie to tylko prawo podatnika, który może skorzystać z alternatywnego do kasy fiskalnej rozwiązania.

Foto: GG Parkiet

– Opierając się na dotychczasowych doświadczeniach przy wprowadzaniu systemu kas online, które trwało kilka lat od momentu ogłoszenia koncepcji do momentu wejścia w życie stosownych aktów prawnych, prace nad nowym, i do tego rewolucyjnym, systemem mogą również potrwać kilka lat – ocenia Robert Tomaszewski, prezes Compu. W jego ocenie w najbliższych latach nie widać powodu do istotnego wpływu tych zmian na pozycję rynkową grupy, przy założeniu zachowania szczelności systemu fiskalnego. Comp podkreśla, że dla podatnika propozycja MF wbrew pozorom może wcale nie być tańszym rozwiązaniem (po podliczeniu wszystkich kosztów – m.in. transmisji danych i zakupu drukarki do paragonów) ani bezpiecznym dla Skarbu Państwa.

– Kasy online są najtańszą, a w bliskiej przyszłości bezkosztową, infrastrukturą do płatności elektronicznych, bo w praktyce mogą eliminować z rynku terminale płatnicze – podkreśla prezes.

Jeśli jednak rozporządzenie stanie się faktem, to spółka zapewne będzie zainteresowana stworzeniem adekwatnej aplikacji. Zdaniem ekspertów im później zmiany wejdą w życie, tym większa szansa dla Compa na dostosowanie się, zmianę oferty czy doczekanie momentu, kiedy flagowy dla giełdowej spółki projekt M/platform stanie się istotnym obszarem i niejako zasypie dziurę po segmencie fiskalnym.

Technologie
All In! Games: audytor odmawia wydania opinii. Co na to zarząd?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Firmy robią zbyt mało, by stawić opór hakerom
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach