W uzasadnieniu, przytoczonym przez zarząd spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka agencja S&P podała, że podwyższenie perspektywy odzwierciedla w szczególności silne wyniki oraz istotne możliwości grupy w zakresie redukcji zadłużenia w latach 2017-2018, czego wyrazem jest m.in. planowany na 26 kwietnia 2017 r. wykup wysokooprocentowanych obligacji Litenite. Na ten cel grupa wyda prawie 950 mln zł.

S&P spodziewa się, że dzięki silnej pozycji na polskim rynku telekomunikacyjnym i płatnej telewizji w ciągu najbliższych dwóch lat grupa będzie odnotowywała stabilne wyniki operacyjne, które przełożą się na wysoki, stabilny poziom zysku EBITDA.

Jednocześnie agencja zakłada, przy wydatkach inwestycyjnych na poziomie nieprzekraczającym 10 proc. przychodów i spadających kosztach odsetkowych wynikających z delewarowania, grupa będzie generowała w najbliższych latach silny strumień wolnych przepływów pieniężnych na poziomie szacowanym przez S&P na ok. 1,6 mld zł rocznie.

Agencja S&P spodziewa się, że priorytetem grupy pozostanie polityka konsekwentnego oddłużania, a wypłaty dywidendy zostaną utrzymane na umiarkowanym poziomie.

S&P widzi możliwość podniesienia ratingu Grupy do poziomu BBB- w okresie najbliższych 12 miesięcy, jeśli Grupa będzie kontynuowała realizację korzystnych wyników operacyjnych wyrażonych przynajmniej stabilnym wynikiem EBITDA, jednocześnie wykorzystując wolne przepływy pieniężne do dalszego obniżania zadłużenia. Z kolei wycofanie pozytywnej perspektywy ratingu wynikać mogłoby z pogorszenia wyników operacyjnych w efekcie ostrzejszej niż aktualnie zakładana sytuacji konkurencyjnej, co przekładałoby się na wolniejsze tempo oddłużania grupy.